Wsparcie plantatorów chmielu od 15 lutego

13 stycznia 2023

Wsparcie plantatorow chmielu

O wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu będzie można się ubiegać od 15 lutego do 31 marca 2023 r. Jakie wymagania dla nowych konstrukcji wolnych od kreozotu?

Wsparcie będzie udzielane na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu, na powierzchni nie większej niż 5 ha, na nowe konstrukcje wolne od kreozotu, w tym na demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych wolnych od kreozotu oraz na ich montaż na tej samej powierzchni, na której dokonano demontażu słupów nośnych impregnowanych kreozotem.

Wsparciem będą mogły zostać objęte przedsięwzięcia:

  • które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku,

  • których realizacja trwa nie dłużej niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego z ostatecznym odbiorcą wsparcia (tj. podmiotem realizującym przedsięwzięcie objęte wsparciem) i nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.

Wsparcie plantatorów chmielu – gdzie złożyć wniosek

Wnioski będzie można składać w formie elektronicznej poprzez skorzystanie z formularza udostępnionego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na PUE.

Aby złożyć wniosek należy posiadać numer identyfikacyjny producenta rolnego nadawany przez ARiMR. Jeśli ktoś nie posiada jeszcze tego numeru, powinien odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o wpis do ewidencji producentów (czyli o nadanie numeru identyfikacyjnego) do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

Wniosek o nadanie numeru identyfikacyjnego producenta rolnego można złożyć w następujący sposób:

  • osobiście, albo

  • wysłać pocztą (o dacie złożenia decyduje data stempla pocztowego), albo

  • drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP.

Formularze wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego producenta rolnego wraz z załącznikami dostępne będą:

  • w biurach powiatowych ARiMR,

  • w oddziałach regionalnych ARiMR,

  • na stronie internetowej ARiMR (tylko formularz W-1/04).

Wymiana słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Nowe konstrukcje wolne od kreozotu na plantacjach chmielu muszą być wykonane z wykorzystaniem słupów:

  1. drewnianych – z drewna robinii akacjowej lub dębu, bez impregnacji ze względu na wysoką trwałość tego drewna;

  2. drewnianych na betonowych szczudłach – mogą być wykonane także z drewna o mniejszej trwałości (np. sosnowego). Dopuszczalna jest ewentualna impregnacja drewna o mniejszej trwałości. Szczudła słupów wsporczych, powinny mieć taką długość, aby część betonowa była wkopana na głębokość minimum 60 cm, natomiast słup drewniany pozostawał nad powierzchnią gruntu. Słup powinien być uniesiony na betonowym szczudle na takiej wysokości, aby nawet po obsypaniu roślin glebą drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z glebą. Szczudło słupa brzegowego powinno być na tyle długie, aby umożliwić jego wkopanie na głębokość około 1,5 m, a jednocześnie żeby słup pozostawał ponad powierzchnią gruntu;

  3. betonowych – o długości co najmniej 7,5 m (słupy wsporcze) oraz 9,0 m (słupy brzeżne), wzmocnionych elementami stalowymi (żelbeton) lub dodatkowo sprężonych (strunobeton);

  4. stalowych;

  5. kompozytowych.

Impregnacja słupów drewnianych

Produkty, które uzyskały pozwolenia na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego figurują w Wykazie Produktów Biobójczych. Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaleca, aby przy stosowaniu na plantacjach impregnatów do drewna, wybierać takie, które nie zawierają lotnych związków organicznych, a których bazę stanowi np. woda.

Budowa konstrukcji nośnej chmielnika spełniająca wymagania do przyznania wsparcia

Słupy na plantacjach mogą być rozmieszczone w odległościach:

  1. 9 m × 9 m (+/- 1 m),

  2. 9 m × 12 m (+/- 1,5 m),

  3. 12 m × 12 m (+/- 1,5 m).

W przypadku słupów betonowych lub stalowych możliwe jest zwiększenie rozstawy słupów nawet do około 18,0 × 10,5 m (+/- 2 m), przy dodatkowym wzmocnieniu siatki stalowej. W praktyce jednak konstrukcja nośna jest dostosowywana do kształtu i rozmiaru pola oraz rozmieszczenia roślin chmielu, stąd możliwe są odstępstwa od podanych odległości pomiędzy słupami.

Wymagania techniczne plantacji

Pomiędzy słupami chmielnika na wysokości minimum 6–7 m rozpięta jest siatka nośna, w skład której wchodzą następujące elementy:

  1. cięgna obrzeża czołowego i wzdłużnego;

  2. cięgna przęsłowe umocowane na słupach wsporczych w poprzek rzędów roślin;

  3. cięgna liniowe przebiegające wzdłuż rzędów;

  4. elementy siatki zmocowane są ze sobą oraz ze słupami przy pomocy odpowiednich skobli i złączek;

  5. kotwy, które są przymocowane do słupów brzeżnych za pośrednictwem odpowiednich odciągów z łącznikami umożliwiającymi ich skracanie przy naprężaniu siatki nośnej.

Słowa kluczowe:
dotacje

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma