Dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich – złóż wniosek

4 kwietnia 2024

Dofinansowanie do pszczół

Od 1 kwietnia 2024 r. w ARiMR trwa kolejny nabór wniosków o pomoc finansową dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich. Nabór potrwa do 31 maja 2024 r. Kto może ubiegać się o pomoc w tym roku? Jaka jest stawka do jednego pnia?

Środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, są przeznaczone dla pszczelarzy, którzy:

  • prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół,

  • są wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,

  • mają nadany przez ARiMR numer w ewidencji producentów.

Nabór wniosków jest prowadzony w ramach pomocy de minimis w rolnictwie o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich.

O dofinansowanie, które – tak jak w poprzednim roku – wynosi 50 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej, można się ubiegać do 31 maja 2024 r. Budżet wynosi 80 mln zł.

Wniosek o udzielenie pomocy na dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelic

Do wniosku należy dołączyć:

  • wydane w 2024 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o liczbie pni pszczelich,

  • zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis – jeśli w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,

  • w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.

Informację w sprawie zasad uzyskiwania numerów identyfikacyjnych w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow – dotyczy wnioskodawców, którzy nie posiadają takiego numeru.

Gdzie złożyć wniosek o wsparcie dla pszczelarza

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Wnioski można składać w placówce osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub mObywatel, aby wniosek trafił do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy należy starannie wskazać dane tej jednostki, tj. w nazwie jednostki musi występować określenie „Biuro powiatowe” oraz nazwa powiatu, gdzie dane BP ARiMR ma siedzibę, np. „BIURO POWIATOWE AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA W ZAMOŚCIU (22-400 ZAMOŚĆ, WOJ. LUBELSKIE)” lub „AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA - BIURO POWIATOWE (65-120 ZIELONA GÓRA, WOJ. LUBUSKIE)”.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma