Zwalczanie nasionnic w uprawie czereśni i wiśni

Michał Hołdaj

4 kwietnia 2023

nasionnica trześniówka z bliska

Nasionnice są bezsprzecznie najgroźniejszymi szkodnikami występującymi w uprawie czereśni i wiśni. Zdarza się, że ich obecność jest notowana na plantacjach jagody kamczackiej. Muchówki występują powszechnie, w różnym nasileniu, na teranie całego kraju. W tym artykule przybliżam problem związany z ich występowaniem. Sprawdź też, jakie są skuteczne sposoby ograniczania nasionnicy trześniówki i nasionnicy wschodniej.

Producenci mają przeważnie do czynienia z nasionnicą trześniówką (Rhagoletis cerasi L.). Od kilku już lat regularnie występuje również, w różnych rejonach Polski, nasionnica wschodnia (Rhagoletis cingulata Loew). Szkodniki są do siebie na tyle podobne, że dla niewprawionego oka będą praktycznie nie do rozróżnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że przez zbliżoną biologię ich pojaw w sadzie notuje się w podobnym okresie. Terminy zwalczania zatem się pokrywają.

Dorosłe muchówki nasionnic długości około 4–5 mm, są czarne, z błyszczącą, żółtą tarczką ulokowaną pomiędzy nasadami skrzydeł. Skrzydła rozpiętości około 9 mm są przeźroczyste z czarnymi poprzecznymi pasami tworzącymi charakterystyczny rysunek. Na podstawie tych rysunków możesz między innymi odróżnić nasionnice trześniówkę od wschodniej. Lot muchówek nasionnicy trześniówki rozpoczyna się pod koniec maja/na początku czerwca i trwa do końca lipca. Wylot nasionnicy wschodniej jest opóźniony w stosunku do trześniówki o około 14 dni. Pojaw obu gatunków uwarunkowany jest oczywiście sytuacją pogodową i następuje, gdy temperatura gleby osiągnie 12–14 st. C. Przyjęło się, że lot nasionnicy pokrywa się z kwitnieniem robinii akacjowej.

W suchych czy chłodnych latach zdarzało się, że szkodnik nie mógł wylecieć z ziemi, w której zimuje. Nie stanowił wtedy zagrożenia dla upraw. Pozostawał jednak w glebie i w kolejnym sezonie był zdolny do dalszego rozwoju. Są to jednak przypadki skrajne i rzadkie.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są skuteczne sposoby ograniczania nasionnicy trześniówki i nasionnicy wschodniej?
  • Które preparaty będą najskuteczniejsze w uprawie wiśni i czereśni?
  • Jak najłatwiej ocenić przebieg lotu obu gatunków nasionnic?

Pełna treść dostępna dla zalogowanych użytkowników.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby zobaczyć całą treść, załóż konto testowe lub zaloguj się.

  • Praktyczne porady ekspertów prawa rolnego, cywilnego, podatkowego
  • Fachowe informacje dotyczące upraw i hodowli zwierząt
  • Informacje o ważnych terminach
Michał Hołdaj
Michał Hołdaj
w 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Biologia ogólna i molekularna. Pracę w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Zakładzie Ochrony Roślin rozpoczął w 2008 roku, gdzie pracuje obecnie. W 2009 roku odbył dwa staże naukowe w Katalońskim Instytucie Naukowym IRTA w Leridzi w Hiszpanii oraz Università Cattolica del Sacro Cuore w Piacenzy we Włoszech, gdzie pogłębiał wiedzę i umiejętności z zakresu odporności szkodników roślin sadowniczych na środki ochrony roślin. Jest autorem lub współautorem 6 publikacji naukowych, 9 monografii naukowych oraz ponad 40 artykułów popularnonaukowych

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma