Króliki należą do zwierząt roślinożernych, a więc żywią się wyłącznie pokarmem roślinnym z dużą zawartością włókna. Żywienie królików jest mało skomplikowane, ale wymaga wiedzy na temat ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Jakie są zalecenia żywieniowe?
Przewód pokarmowy królików jest długi, u osobnika ważącego około 4 kg ma ponad 4 m. Posiada bardzo dobrze rozwinięte jelito ślepe i bogatą mikroflorę umożliwiającą wykorzystanie włókna z paszy. Króliki posiadają 28 zębów, a najbardziej charakterystyczne – siekacze, rosną przez całe życie. Żołądek królika jest jednokomorowy, ma od 180 do 220 cm3, a sok żołądkowy ma silnie kwaśny odczyn (pH 1–2). Treść pokarmowa jest przesuwana pod wpływem nacisku nowo przyjmowanego pożywienia.
Dłuższy okres braku dostępu do paszy powoduje zaleganie i fermentację treści pokarmowej, co powoduje zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.
Pokarm z żołądka trafia do jelita cienkiego, gdzie przechodzi przez dalsze etapy trawienia. Jelito ślepe jest silnie rozwinięte, ma pojemność do 1500 cm3 i może pomieścić od 100 do 120 g jednolitej treści. Jelito ślepe jest dużą komorą fermentacyjną, gdzie następuje rozkład celulozy za pomocą bakterii tam bytujących. Oprócz pomocy przy trawieniu, bakterie produkują niezbędne dla organizmu witaminy z grupy B (głównie B12). W odcinku tym żyją również symbiotyczne pierwotniaki, które przerabiają trudno strawne białka roślinne na białko swojego organizmu, a obumierając stanowią źródło białka dla królika. Flora bakteryjna zmienia się i rozwija w trakcie dorastania młodego osobnika. Około 5–6 tygodnia życia zwierzę posiada już pełną florę bakteryjną, która „zajmując miejsce” zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych.