Wprowadzenie działań osłonowych w 2025 roku w sprawie cen energii dla gospodarstw domowych, w tym rolników, przewiduje projekt zmian w przepisach, który został właśnie przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapewnia, że dzięki temu odbiorcy nie odczują w znaczący sposób zmiany cen prądu w 2025 roku, a tym samym wzrostu rachunków za energię elektryczną.
W poniedziałek 18 listopada w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy dotyczący cen prądu w 2025 roku. Chodzi o projekt o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw.
Zawieszona zostanie opłata mocowa dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku. Projekt przewiduje złożenie przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w drugiej połowie 2025 r.
Prezes URE będzie miał prawo wezwania sprzedawców do obniżenia taryf dla energii elektrycznej w przypadku zmiany zewnętrznych warunków wykonywania przez nich działalności gospodarczej.
Projekt zakłada poprawę przepływu pieniędzy przeznaczonych na wypłatę rekompensat w celu zapewnienia efektywnego wypłacania tych rekompensat oraz zwrotu nadpłaty odpisu na Fundusz. Chodzi tu między innymi o:
możliwość przesuwania środków zgromadzonych w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny przez Zarządcę Rozliczeń, na polecenie dysponenta Funduszu, czyli Ministra Klimatu i Środowiska oraz
dostosowanie terminów na rozliczenie końcowe dotyczące stosowania mechanizmu ceny maksymalnej w 2025 r. do terminów innych rozliczeń.
Nastąpi usprawnienie systemu rekompensat. W drugiej połowie 2024 r. dodane zostaną rozwiązania dotyczące rozliczeń przyznanej pomocy publicznej w postaci ceny maksymalnej dla podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.