Obowiązują już nowe przepisy dotyczące renty wdowiej. Świadczenie stanowi dodatkowe zabezpieczenie finansowe dla wdów i wdowców, którzy stracili małżonka i spełniają określone kryteria. Sprawdź, jakie świadczenia mogą być wypłacane razem z rentą rodzinną.
W związku z dużym zainteresowaniem nowymi przepisami KRUS uruchomił specjalną infolinię. Pod numerem 22 592 66 40 w godzinach od 9.00 do 14.00 w dni powszednie można uzyskać wszelkie informacje na temat zasad przyznawania renty wdowiej, w tym m.in.:
Renta wdowia przysługuje osobom, które były małżonkami osoby pobierającej emeryturę lub rentę w chwili jej śmierci. Otrzymać ją mogą również osoby, które same pobierają świadczenia emerytalne lub rentowe. Od 2025 roku wprowadzono jednak nowe zasady. Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:
renty rodzinnej oraz
własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy świadczenia,
to możesz otrzymać:
100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo
100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić określone warunki, m.in.:
masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
do dnia śmierci twojego małżonka pozostawałaś/pozostawałeś z nim we wspólności małżeńskiej,
nabyłaś/nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez ciebie 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
nie pozostajesz obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Dla wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Na stronie www ZUS udostępnił ankietę, dzięki której sprawdzisz, czy masz uprawnienia do połączonych świadczeń. Warunki do otrzymania renty wdowiej są takie same dla każdego emeryta/rencisty, bez względu na to czy otrzymuje świadczenie z KRUS czy z ZUS, czy z innego organu rentowego.
źródło: KRUS