Wilgotność ziarna a zbiory. Co powinno się wiedzieć o mierzeniu wilgotności ziaren?

28 marca 2023

20230321140418_ga6c0549dc5460cb9c4a7d339260c3e617e91493bff10e47c43245df3fb4e01927678a665ff3445cdcd67256ff8cfebd9_640

Rolnicy, którzy decydują się na uprawianie zbóż, mogą sporo stracić, jeśli nie zadbają o prawidłowy poziom wilgotności ziaren przed koszeniem. Zbieranie nadmiernie wilgotnych ziaren przyczynia się do ich niszczenia i pleśnienia. Za suche ziarna z kolei intensywnie pylą i podrażniają drogi oddechowe w czasie zbiorów. Sprawdź, dlaczego bezpieczna wilgotność ziarna jest tak ważna i w jaki sposób można sprawdzić jej poziom.

Z artykułu dowiesz się:
  1. Jaka wilgotność zboża do koszenia jest optymalna?
  2. Dlaczego ważne jest sprawdzanie wilgotności ziarna?
  3. Wilgotność ziarna a przechowywanie zboża
  4. Jak sprawdzić wilgotność ziarna do koszenia?

Uprawa zbóż polega nie tylko na ich wysianiu i zebraniu o odpowiedniej porze roku. Dojrzałe kłosy można ścinać, dopiero gdy poziom wilgotności ziaren spadnie do optymalnego poziomu. Doświadczeni rolnicy wiedzą, że bez tego trudno jest zachować wysoką jakość zboża i bezpiecznie przechowywać je przez długi czas. Źle zebrane ziarna nie nadają się do sprzedaży, przerobienia na paszę lub mąkę i do wysiewu w kolejnym roku. Sprawdź, jak mierzy się wilgotność ziaren i dlaczego jest to tak istotne dla rolników zajmujących się uprawą zbóż.

Jaka wilgotność zboża do koszenia jest optymalna?

Wilgotność ziaren do koszenia jest kluczowa do ich późniejszego bezpiecznego przechowywania. Nawet gdy na powierzchni ziarna pojawi się twarda warstwa, wewnątrz może być zbyt mokre, by je zebrać. Dokonanie zbyt szybkich żniw przyczynia się do obniżenia jakości ziarna i jego wartości na rynku. Źle zebrane ziarna można sprzedać wyłącznie w niskiej cenie, co przyczynia się do strat u rolnika.

Zebrane ziarno większości zbóż powinno mieć wilgotność na poziomie 13-14 procent. Dotyczy to między innymi: pszenicy, owsa i żyta. W przypadku kukurydzy przechowywanej przez okres powyżej 12 miesięcy wilgotność powinna wynosić maksymalnie 13 procent, choć może być również niższa. Jeśli chodzi o ziarna rzepaku, ich poziom wilgotności musi być jeszcze niższy. Jakość ziarna rzepaku jest najwyższa, jeśli w czasie zbiorów ma wilgotność nie wyższą niż 6-7 procent. W przypadku ziaren owsa przechowywanych powyżej 6 miesięcy wilgotność może być równa 14 procentom.

Dlaczego ważne jest sprawdzanie wilgotności ziarna?

Kontrolowanie wilgotności ziaren przed zbiorem jest ważne głównie z powodu ryzyka rozwoju pleśni. Mokre środowisko jest przyjazne dla rozwoju pleśni i grzybów, dlatego często dochodzi do ich pojawienia się w silosie wypełnionych źle wysuszonym zbożem. Wilgoć sprawia również, że wilgotne ziarno utrudnia usuwanie nasion chwastów. Zanieczyszczone zboże traci na wartości zarówno w sprzedaży, jak i dla samego rolnika. Nasiona chwastów obniżają jakość pasz i uniemożliwiają mielenie wartościowej mąki. Ponadto w trakcie wysiewu chwasty szybko wzrastają ponad zboża i spowalniają ich wegetację. Kłosy są niskie, a zbiory w kolejnym roku niewielkie.

Wilgotne ziarna z zarodnikami pleśni i grzybów po zmieleniu na mąkę mogą przyczynić się do wyrabiania niebezpiecznego dla zdrowia pieczywa. Mąka z zarodnikami pleśni i grzybów może wywołać różne choroby, a także uniemożliwić sprzedaż mąki do piekarni lub innego przedsiębiorstwa.

Wilgotność ziarna a przechowywanie zboża

Przechowywanie mokrego ziarna zwiększa ryzyko wystąpienia szkodników w postaci larw, owadów i gryzoni. Mokre ziarna stanowią pożywkę dla wielu owadów w początkowej fazie rozwoju, dlatego rolnik może zauważyć, że w silosie pojawiły się robaki. Ich usunięci jest praktycznie niemożliwe bez szkody dla zboża, dlatego całe zbiory muszą być wyrzucone. Oznacza to ogromne straty dla rolnika, który zostaje pozbawiony dochodów ze sprzedaży plonów z całego roku pracy. Co więcej, gryzonie zamieszkujące w silosie wydajają zboże. Myszy błyskawicznie się mnożą, dlatego w ciągu kilku tygodni w silosie mogą być ich setki. Gniazdo myszy zjada dużą część zbiorów. Jest to poważny problem, jeśli ziarna mają służyć do wysiewu. Po zimie mogą nie nadawać się do siania, co zwiększy koszty po stronie rolnika.

Jak sprawdzić wilgotność ziarna do koszenia?

Aby sprawdzić wilgotność ziarna przed zbiorem, powinno się skorzystać ze specjalnych sprzętów dla rolników. Sklep rolniczy Lewmik oferuje wilgotnościomierze, które mierzą wilgotność ziaren i nasion do wysiewu. Dwufunkcyjne urządzenie cechuje się niskim poziomem błędu pomiarowego. Dzięki temu daje wiarygodne wyniki, pozwalające rolnikowi lepiej zaplanować prace w gospodarstwie. Temperatura ziarna w wilgotnościomierzu jest wyrównywana, dlatego wynik nie zmienia się w zależności od godziny i miejsca pobierania ziaren do badania.

Testery wilgotności ziarna są urządzeniami o długiej żywotności. Cechują się wysoką odpornością na pracę w trudnych warunkach. Wysoki poziom zapylenia i wilgotności nie powoduje ich uszkodzenia. Pracują w czasie rzeczywistym, a wyniki pomiarów są dostępne błyskawicznie. Brak konieczności częstej kalibracji ułatwia dokonywanie wielokrotnych pomiarów w dużych gospodarstwach.

Artykuł partnera

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma