Wołek zbożowy to prawdziwa zmora każdego rolnika. Te małe, ale niezwykle destrukcyjne szkodniki mogą spowodować ogromne straty, niszcząc ciężko wypracowane plony. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie pozbyć się wołka zbożowego i zabezpieczyć swoje magazyny przed jego atakiem? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody walki z tym niepozornym lecz groźnym przeciwnikiem. Szkodniki upraw to problem, który można pokonać – wystarczy znać odpowiednie techniki i narzędzia. Przygotuj się na sezon żniw 2024 bez obaw o swoje zapasy.
Żniwa na pełnych obrotach
Powoli kończy się okres intensywnych prac polowych, a rolnicy zbierają plony. To czas wzmożonej aktywności na polach i w magazynach, gdzie przechowywane będzie zboże. Żniwa to okres wyjątkowo pracowity dla każdego rolnika, ponieważ wymaga zaangażowania i precyzyjnej logistyki.
Podczas żniw 2024 roku, szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przed szkodnikami upraw. Wołek zbożowy jest jednym z najgroźniejszych przeciwników, który może zniszczyć znaczną część zbiorów. Dlatego ważne jest, aby już teraz podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające.
W trakcie zbioru ziarna są transportowane do magazynów, gdzie będą przechowywane przez następne miesiące. Czerwiec i lipiec to kluczowe miesiące dla zbóż takich jak pszenica czy rzepak. W tych miesiącach intensywnie działają też szkodniki, więc warto być czujnym.
Aby skutecznie chronić się przed wołkiem zbożowym:
Regularnie monitoruj stan magazynowanych ziaren.
Używaj specjalistycznych środków owadobójczych.
Przechowuj ziarna w odpowiednich warunkach wilgotnościowych.
Warunki magazynowania zbóż i ewentualna obecność w nich szkodników magazynowych w znacznej mierze wpływają na ostateczny poziom strat i jakość składowanego surowca. Panujące w magazynach warunki sprzyjają zwykle rozwojowi wielu szkodników magazynowych, w szczególności owadom. Dzięki małym rozmiarom i ukrytemu trybowi życia są one trudne do szybkiego wykrycia i zlikwidowania. Ale są na to metody.
Zanim zaczną się żniwa 2024 warto przygotować magazyn na zboże. Zboża magazynowane są w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności, a więc w warunkach sprzyjających rozwojowi szkodników. Uszkodzenia magazynowanych produktów spowodowane przez owady (także inne organizmy) są trwałe i nie ulegają kompensacji jak to ma miejsce w uprawach polowych. W związku z tym każde, nawet najmniejsze uszkodzenia produktów obniżają ich jakość i wartość handlową. W warunkach przechowalniczych każda liczba szkodników, nawet pojedyncze osobniki są zagrożeniem. Dzięki ogromnemu potencjałowi rozrodczemu i braku czynników limitujących liczebność, w krótkim czasie może nastąpić groźny w skutkach rozwój i zwielokrotnienie liczebności szkodników. Obiekty, w których produkowana jest żywność, jak również magazyny żywności są siedliskiem dla szerokiego grona szkodników, w dużej mierze owadów. Niektóre z występujących szkodników są ściśle powiązane z produkowanymi lub przechowywanymi surowcami/produktami; inne zaś to tzw. gatunki oportunistyczne, które „korzystają” ze sprzyjających ich rozwojowi warunków.
Właściwa identyfikacja szkodników w magazynie zbóż ma kluczowe znaczenie. Po zidentyfikowaniu gatunku informacje o jego biologii mogą być bowiem wykorzystywane do oceny ryzyka, identyfikacji prawdopodobnych źródeł i podejmowania decyzji dotyczących zwalczania szkodników.
Każdy owad znaleziony w młynie lub magazynie wskazuje na poważny problem i każdy obiekt ma zwykle unikalny zestaw gatunków (społeczności). Skład gatunkowy tej społeczności opiera się na czynnikach, takich jak magazynowane/produkowane towary oraz składniki obecne na miejscu, położenie geograficzne i otoczenie.