Już tylko do 5 czerwca 2024 r. ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc finansowa dla producentów zbóż. Kto może ubiegać się o pomoc? Ile wynoszą stawki pomocy dla producentów zbóż?
Za sprawą bardzo ciepłej wiosny i przyspieszonej, intensywnej wegetacji roślin tegoroczny kalendarz zabiegów różni się od standardowego schematu z ostatnich lat. Na plantacjach zbóż ozimych w większości przypadków zostało wykonane skracanie pierwszego międzywęźla, a w niektórych częściach kraju można już planować zabieg T2. Regulacja pokroju górnych międzywęźli oraz dokłosia jest kluczowa, żeby zapobiec wyleganiu zbóż i utracie plonu.
Donald Tusk udał się w pierwszą wizytę po objęciu funkcji szefa rządu. Spotkał się już z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem mają być między rozmowy o sytuacji polskich przewoźników i rolników. Czy będą skuteczne?
Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, jeśli jest częścią pełnej, trójzabiegowej technologii, która kompleksowo zabezpiecza uprawy. W tym roku pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Wraz ze wzrostem temperatur ryzyko infekcji jest coraz większe – kolejne zastosowanie fungicydów będzie koniecznością. Kiedy zatem wykonać zabieg T2?
Jak przekonują eksperci, obecnie zwalczanie chorób podstawy źdźbła w zbożach ozimych stało się koniecznością. To dlatego, że zagrożenie porażeniem jest coraz bardziej powszechne, a straty plonu na niezabezpieczonych plantacjach mogą być dotkliwe. Co rolnicy powinni wiedzieć o zabiegu T1 i substancjach aktywnych zalecanych do tego celu?
Minister rolnictwa Robert Telus w trakcie spotkania z rolnikami w Szczecinie poinformował, że od 14 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowane wnioski o wsparcie w ramach obiecanej już wcześniej puli 600 mln zł. Ile wyniosą dopłaty do 1 ha pszenicy i kukurydzy?
W ciągu kilku ostatnich dni hasło „zboże techniczne” nabrało nowego znaczenia. Politycy PiS używają go w każdym wywiadzie, opozycja krzyczy, że zboże techniczne zalewa polski rynek, a rolnicy mówią, że nie istnieje. Jak jest naprawdę?
Za chwilę żniwa. Ale okres po skoszeniu i zebraniu plonu jest też bardzo ważny. To w końcu najlepszy czas do redukcji ilości nasion chwastów znajdujących się w glebie. Można to zrobić metodami chemicznymi, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, stosując metody mechaniczne – tradycyjne lub uproszczone. Uprawki pożniwne pozwalają w łatwy sposób w znacznym stopniu ograniczyć ich populację. Która metoda jest najlepsza?
Pytanie: Czy mogę stosować zabiegi ochrony roślin w czasie, gdy kwitnie pszenżyto ozime oraz żyto? A co z dokarmianiem dolistnym?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.