Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy rolniczej należy uznać nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności. Zdarzenie takie musi wystąpić:
na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym lub
w drodze ubezpieczonego z mieszkania do tego gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej, lub
podczas wykonywania poza terenem tego gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności, lub
w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa punkcie powyżej, albo w drodze powrotnej.
W związku z postępem technologicznym opracowano nowe przepisy dotyczące warunków bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze maszyn rolniczych. Nowe rozwiązania weszły w życie 7 marca. Co się zmieniło?
Jak wynika z raportu Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej Polskiej Izby Turystyki ponad 70% wyjazdów dla dzieci i młodzieży organizują podmioty, które nie mają wpisu do ewidencji organizatorów turystyki. Zorganizowane formy wypoczynku cieszą się coraz większą popularnością. Warto jednak z dużym wyprzedzeniem zweryfikować, czy zapewniają odpowiednią kadrę, która będzie potrafiła zadbać nie tylko o rozwój podopiecznych, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwo.
W zeszłym roku doszło do prawie 12 tysięcy wypadków w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Aż 45 ze skutkiem śmiertelnym. Rolnicy nie posiadają zazwyczaj statusu pracodawcy. Nie są więc zobowiązani do odbywania szkoleń bhp ani kierowania na nie zatrudnionych osób. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo pracujących w rolnictwie?
Praca w podmiotach funkcjonujących w branży rolnej wiąże się z wieloma zagrożeniami zawodowymi. Niebezpieczeństwo może pochodzić z różnych źródeł – maszyn oraz urządzeń technicznych, ale też od zwierząt gospodarskich. Warto ustalić, czy praca przy obsłudze zwierząt gospodarskich jest pracą niebezpieczną czy może szczególnie niebezpieczną. Z pozoru powyższe rozróżnianie może wydawać się błahe. Ma jednak kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowej organizacji pracy przy obsłudze zwierząt.
Obok budownictwa oraz górnictwa rolnictwo jest najbardziej narażoną na wypadki gałęzią produkcji. Wynika to z licznych zagrożeń związanych z pracą na roli, co jest konsekwencją niezwykle złożonego środowiska pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadków, które występują w związku z pracą w gospodarstwach rolnych oraz czynniki sprzyjające powstawaniu rolniczych chorób zawodowych.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.