Zmarł mój ojciec i zostawił spadek z długami w wysokości ok. 600 tys. zł. Jest czworo spadkobierców, tj. ja, brat, siostra oraz mama. Majątek należał do taty, tata był również kredytobiorcą. Mama wyprzedaje majątek po ojcu. Co powinienem zrobić?
Pytanie: Odziedziczyłem z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym ojcu w spadku udział w prawie do własności gospodarstwa rolnego. Chcę ten udział przekazać darowizną dziadkowi, który jest jednym z wielu wierzycieli i faktycznie zajmuje się prowadzeniem tego gospodarstwa wspólnie z mamą i braćmi mojego ojca. Gospodarstwo jest zadłużone i obciążone hipotekami. Czy przekazanie tych udziałów jest możliwe? Czy będę zwolniona z długów? Jakie mogą być konsekwencje np. ze strony wierzycieli ? Czy dziadek będzie odpowiadał za zobowiązania gospodarstwa również majątkiem, który aktualnie posiada?
Z chwilą śmierci wszelkie prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na spadkobierców osoby zmarłej. Wśród praw, jakie podlegają dziedziczeniu, jest również prawo własności obejmujące własność gospodarstwa rolnego. Z tym tematem wiąże się również kwestia zrzeczenia się dziedziczenia i możliwość przekazania spadku innej osobie. Jeśli chcesz wiedzieć, czy możesz przekazać spadek swojemu dziecku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jeżeli chcemy sprzedać gospodarstwo rolne nabyte w spadku przed upływem pięciu lat od jego nabycia, wtedy po naszej stronie jako spadkobiercy powstaje przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak, jeśli sprzedane grunty nie utracą charakteru rolnego w wyniku tej sprzedaży, uzyskane dochody są wolne od podatku. Przekonaj się, co to dla ciebie oznacza.
Dziedziczenie to nic innego jak wstąpienie w całokształt praw i obowiązków osoby zmarłej. Na gruncie obowiązujących przepisów zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych nie odbiegają od zasad dziedziczenia innych składników majątkowych. Obecnie każdy spadkobierca powołany do dziedziczenia, czy to na podstawie ustawy, czy też testamentu, może dziedziczyć gospodarstwo rolne. Jak jednak postąpić, jeśli dziedziczone gospodarstwo jest na przykład zadłużone? Odpowiedzi udzielamy w tym artykule.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.