sąd

sad sadownictwo ochrona roślin

Jak zwalczać owocówkę jabłkóweczkę na jabłoni

Przeciętnemu zjadaczowi jabłek owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) kojarzy się z robaczywymi owocami. Natomiast dla producentów jabłek jest jednym z groźniejszych szkodników jabłoni. Może występować również na gruszy i sporadycznie na głogu. Jak sobie z nią radzić?

W naszych warunkach uprawowych owocówka jabłkóweczka występuje w dwóch pokoleniach. Niektórzy doszukują się też niepełnego trzeciego. Jest motylem nocnym ze skrzydłami o długości 8-9 mm i rozpiętości 16-20 mm.

Co trzeba wiedzieć o owocówce jabłóweczce

W ochronie jabłoni przed owocówką jabłkóweczką istotne jest poznanie biologii owada. Szkodnik ten zimuje w postaci oprzędzionej gąsienicy w kolebkach wygryzionych w kryjówkach. Od drugiej połowy kwietnia gąsienice zaczynają się przepoczwarczać. Wylot motyli najczęściej jest rozciągnięty w czasie i trwa około trzech miesięcy. Samice mogą składać jaja na drugi, trzeci dzień po wylocie. Do intensywnego składania jaj dochodzi w temperaturach powyżej 15C. Jeśli wieczorem temperatura spada poniżej 10C, proces ten może się opóźnić nawet do kilku tygodni. Samice pierwszego pokolenia składają od 60 do 100 jaj, a drugiego 30-60.

Kiedy lustrować sady jabłoni

W prawidłowej ochronie sadów pomocne są regularne lustracje. Trzeba też obserwować owoce w czasie zbioru i sortowania, a wyniki powinny mobilizować do dalszej obserwacji. Oceny zagrożenia ze strony owocówki można dokonać, przeglądając od czerwca do sierpnia po 20 zawiązków na 25 drzewach. Jeżeli stwierdzisz 10 jaj lub świeżych wgryzów na 500 zlustrowanych zawiązkach, należy wykonać zabieg zwalczający.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy wywiesić pułapki na tego szkodnika? 
  • Jakie środki stosować do zwalczania? 
  • Czy feromony są skuteczne?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma