Sam fakt, że nieruchomość od lat nie była wykorzystywana na cele rolnicze ani nie była na jej terenie prowadzona działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej lub ogrodniczej, sadowniczej czy rybnej nie oznacza, że nieruchomość ta przestała być nieruchomością rolną. To potencjalna możliwość wykorzystania gruntu na cele rolnicze świadczy o jej rolnym charakterze. Jeżeli nieruchomość nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, a w ewidencji gruntów widnieje jako nieruchomość rolna, to taki charakter należy jej przypisać. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Co ten wyrok oznacza w praktyce?
Policjantka wystąpiła z wnioskiem do Komendanta Stołecznego Policji o zaliczenie do wysługi lat, od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego, okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców w charakterze domownika. Komendant odmówił – uznał, że praca policjantki nie miała charakteru stałego. Sprawa trafiła do sądu, który wypowiedział się, jak definiować „stałą pracę” w gospodarstwie. Sprawdź szczegóły.
Nieudzielenie rzetelnych i wyczerpujących informacji o sytuacji majątkowej i osobistej rolnika skutkuje odmową przyznania pomocy prawnej w sprawie dotyczącej skargi na niekorzystną decyzję administracyjną. To samo dotyczy sytuacji, kiedy rolnik uchyla się od przekazania sądowi wymaganych dokumentów – takie postanowienie wydał we wrześniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Jakie wnioski płyną z tego orzeczenia?
Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku rolnego w przypadku wydzierżawienia gruntów gospodarstwa rolnego przez małoletniego właściciela? Czy niewyjaśnienie przez właściwy organ administracji wszystkich istotnych okoliczności, także co do zabudowy działki, może mieć wpływ na wadliwość decyzji nakazującej zapłatę podatku rolnego przez małoletniego? I w końcu, kiedy nastąpi przeniesienie obowiązku podatkowego w podatku rolnym z właściciela gruntów gospodarstwa rolnego na ich dzierżawcę? Na te pytania odpowiedział sąd administracyjny w najnowszym wyroku z sierpnia br. Poznaj szczegóły.
Większość wypadków na terenie gospodarstw rolnych zostaje uznana za wypadki przy pracy rolniczej i podlega ochronie ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak KRUS stwierdzi brak związku zdarzenia z działalnością rolniczą – nie wypłaci Ci odszkodowania. Sprawdź, jakie kryteria musi spełniać zdarzenie, by zostało uznane za wypadek przy pracy rolniczej, aby ubezpieczyciel nie odmówił Ci przyznania jednorazowego odszkodowania z tego tytułu.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.