prace sezonowe

Jak zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych

Zatrudnienie cudzoziemca do prac sezonowych

Nadchodzi sezon letni – wakacyjny i urlopowy, ale też czas zbiorów w rolnictwie. Do prac w tym okresie można zatrudnić cudzoziemców. Jest to łatwa procedura, szczególnie, jeśli przyjmujemy cudzoziemca do prac sezonowych. Nie ma tu ograniczeń co do państw, z których mogą oni pochodzić. Poznaj wymogi formalne w zakresie sezonowego zatrudnienia cudzoziemca. Kogo i na jaki okres można zatrudnić? Jakiego rodzaju zatrudnienie będzie uważane za sezonowe?

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy dokładnie zatrudnienie cudzoziemca do prac sezonowych będzie możliwe?

  • Jaki jest czas prac sezonowych?

  • Co musi zawierać wniosek o zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca do prac sezonowych?

Obowiązki podatkowe przy zatrudnianiu pomocników z Ukrainy

Obowiązki podatkowe przy zatrudnianiu pomocników z Ukrainy

Liczba pracowników z Ukrainy będzie rosnąć w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju. A jak pokazuje praktyka polscy rolnicy bardzo chętnie zatrudniają osoby z Ukrainy do pomocy przy prowadzeniu indywidualnych gospodarstw rolnych. Sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe, kiedy jako rolnik zatrudniasz obcokrajowca.

Rolnicy prowadzący własne gospodarstwa rolne mogą zatrudniać osoby do pomocy na podstawie kilku rodzajów umów. Są to umowy o pomocy przy zbiorach, tradycyjne umowy o pracę, a także cywilnoprawne umowy zlecenia. Co istotne, w ten sposób mogą być przez nich zatrudniani nie tylko obywatele naszego kraju, ale również obcokrajowcy, w tym oczywiście osoby, które przyjechały z Ukrainy. Sprawdź, kiedy będzie możliwe zatrudnienie cudzoziemca do prac sezonowych?

Umowy o pomocy przy zbiorach 

Jeśli chodzi o pomoc przy zbiorach, to zawieranie przez rolników umów w tym zakresie jest możliwe od 2018 roku (na podstawie 91a ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników). Dzięki temu rolnicy mogą legalnie zatrudniać pomocników, w sposób zapewniający tym osobom świadczenia w zakresie zabezpieczeń społecznych, ale bez konieczności zawierania z nimi umów o pracę i ponoszenia związanych z tym obciążeń wynikających z Kodeksu pracy. W ramach umów o pomocy przy zbiorach można zatrudniać – zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców – do wsparcia przy zbiorach, sortowania, przygotowywania do transportu, przechowywania lub sprzedaży takich produktów rolnych takich jak:

  • owoce,

  • warzywa,

  • chmiel,

  • tytoń,

  • zioła i rośliny zielarskie.

Przychody uzyskane przez podatników z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach są kwalifikowane do tzw. przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Podlegają one PIT według skali podatkowej. Przy czym w świetle art. 24 ust. 21 tej ustawy, dochodem z umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód otrzymany z tego tytułu bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy zawrzeć umowę o pomocy przy zbiorach?
  • Kiedy zatrudnić na zlecenie obywatela z Ukrainy?
  • Czy istnieje problem podwójnego opodatkowania?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma