Ministerstwo rolnictwa przedstawiło nowe rozporządzenie regulujące warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach interwencji „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”. Jakie zmiany czekają rolników? Sprawdź też, jakie będą limity płatności ONW.
Istotnym elementem systemu wsparcia bezpośredniego będzie kryterium rolnika określonego jako aktywny zawodowo. Zasada ta sprowadza się do tego, że rolnik, który nie spełni wymogów definicji zostanie wykluczony ze wszystkich płatności bezpośrednich. Sprawdź zatem, czy jesteś rolnikiem aktywnym zawodowo.
Ministerstwo rolnictwa określiło, do jakich gruntów będą przyznane płatności bezpośrednie oraz uzupełniająca płatność podstawowa. Sprawdź, jakie grunty będą się kwalifikowały do dopłat w 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 15 marca.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”. Kto się może ubiegać o dofinansowanie? A kto został wykluczony?
Rząd przedstawił najnowszą formę pomocy na rynku zbóż dla rolników. Uwzględniono też pomoc dla pszczelarzy. Rolnicy zapowiadają jednak kolejne protesty, w tym blokadę granicy z Ukrainą.
W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż, która jest spowodowana wojną w Ukrainie, minister rolnictwa ogłosił pomoc z formie dopłat do sprzedanego zboża. Pieniędzy na razie nie ma, ale obietnica już jest. Ile będzie można dostać dopłaty do zboża?
Bardzo dobra wiadomość dla polskich rolników. Jak poinformował komisarz Janusz Wojciechowski na Twitterze: – Polska jako pierwsza złożyła wniosek w ramach tzw. pomocy wojennej i jako pierwszy i dotychczas jedyny kraj UE uzyskała zgodę KE na rekordowo duży program dopłat do nawozów o wartości prawie 4 mld zł. Ile dostanie polski rolnik?
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował podsumowanie ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą. Na jego podstawie resort opracował projekt rozporządzenia dotyczący stawek dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.