Nowe ustalenia dotyczące importu produktów z Ukrainy

8 maja 2023

podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra i minister Robert Telus (fot. MRiRW)

Zakończyło się spotkanie ministrów rolnictwa pięciu państw przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Były to pierwsze rozmowy po wejściu wżycie rozporządzenia KE w sprawie nadzwyczajnych środków dotyczących ukraińskich produktów rolnych. Co ustalono?

Spotkanie w formule online odbyło się z inicjatywy Roberta Telusa. Minister rolnictwa zapewnił, że „będziemy kontynuować współpracę w ramach naszej nieformalnej koalicji i wspólnie wystąpimy do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników w związku z sytuacją, która powstała na rynkach z powodu importu ukraińskich produktów rolnych”.

Przedłużenie zakazu importu

Po spotkaniu pięciu państw minister Robert Telus poinformował, ze Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry wystąpią wspólnie do Komisji Europejskiej o przedłużenie rozporządzenia, które ma obowiązywać do 5 czerwca br., a dotyczy środków zapobiegawczych w zakresie przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Pełen monitoring produktów z Ukrainy

Minister zapewnił, że dalej będzie prowadzony pełen monitoring tych produktów, kontrola na granicy, jak również kontrola tranzytu. – Dalej będziemy eskortować transporty, będziemy pilnować, by były z Polski wywożone – zapewnił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, ze Polska będzie obserwować przywóz z Ukrainy także innych produktów, m.in. mąki, mięsa drobiowego, jajek, soku jabłkowego i owoców miękkich, aby w razie pojawiających się na tych rynkach załamań móc szybko reagować.

Zdjęcie: podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra i minister Robert Telus podczas spotkania grupy państw przyfrontowych (fot. MRiRW)

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma