Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podsumował rok 2022 w rolnictwie. Zwrócił uwagę, że mijający rok był wyjątkowy. „Nie pozostawiliśmy rolników samych sobie” – podkreślił szef resortu rolnictwa. Czy rzeczywiście?
Na wstępie minister zauważył, że nadal nie skończyła się na dobre pandemia COVID-19, a już od 24 lutego mamy do czynienia ze skutkami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę.
– Jako jedyny kraj w Unii Europejskiej zastosowaliśmy dopłaty do zakupu nawozów – przypomniał wicepremier. podsumowując rok 2022 w rolnictwie podkreślił, że z tego mechanizmu skorzystało ponad 418 tysięcy rolników, a maksymalna stawka pomocy wyniosła 500 zł/ha.
Szczegóły dotyczące nawozów:
– Podjęte działania w zakresie pomocy przy sporządzeniu planów bioasekuracyjnych okazały się bardzo skuteczne, bo ich efektem jest spadek liczby ognisk ze 124 w 2021 r. do 14 w bieżącym roku.
– W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej w całej Europie podjęliśmy niezbędne działania wspierające producentów trzody chlewnej – powiedział szef resortu rolnictwa.
Podczas podsumowania roku 2022 w rolnictwie wicepremier przypomniał o dwóch naborach wniosków o wsparcie.
Dopłaty do prosiąt:
Przykłady dopłat do prosiąt:
Dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa w ramach poddziałania 5.1. (od 28 grudnia 2022 r. trwa kolejny nabór).
– W związku z całkowitym zablokowaniem eksportu polskich jabłek na wschód wystąpiliśmy o zgodę na zdjęcie z rynku 200 tys. ton jabłek deserowych i przekazanie ich do przemysłu przetwórczego – przypomniał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Poinformował jednocześnie, że z tego mechanizmu skorzystało około 2,5 tysiąca sadowników, a średnia wysokość pomocy wyniosła 17 tysięcy złotych dla producenta.
Wicepremier zwrócił też uwagę, że od nowego roku 97% gospodarstw rolnych w Polsce będzie otrzymywało płatności bezpośrednie większe o 2% od średniej unijnej.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa poinformował, że od 15 października do końca listopada mijającego roku 13 mld złotych z tytułu wypłaconych zaliczek wpłynęło na konta rolników.
– Te zaliczki w znacznym stopniu poprawiły płynność finansową gospodarstw – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Podsumowując mijający rok, szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na wsparcie rolników w postaci dopłat do paliwa rolniczego, do działalności Kół Gospodyń Wiejskich, do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz w ramach mechanizmów wynikających z ułatwień w rolniczym handlu detalicznym (RHD).
Konkretnie:
W ramach rolniczego handlu detalicznego:
W podsumowaniu roku 2022 w rolnictwie wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił stabilizującą rolę Krajowej Grupy Spożywczej.
– Sprawdziła się ona już u progu tegorocznych żniw, stabilizując rynek – stwierdził szef resortu rolnictwa. Dodał jednocześnie, że planowane jest dalsze wzmocnienie Krajowej Grupy Spożywczej poprzez zasilenie jej przez kolejne podmioty, aby mogła ona wpływać na stabilizowanie innych rynków.
– Rok jeszcze się nie zakończył, ale dane za 10 miesięcy wskazują, że wartość eksportu będzie większa niż w 2021 roku. Za pierwsze dziesięć miesięcy wyniosła ona 39,2 mld euro, podczas gdy za 2021 rok wyniosła ona prawie 38 mld euro – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zdjęcie: Wicepremier Henryk Kowalczyk podsumowuje działania ministerstwa w 2022 r. (fot. MRiRW)