Czy na swoich gruntach mogę zakazać polowań

Aleksander Giehsmann

23 maja 2024

Czy na swoich gruntach mogę zakazać polowań

Pytanie Czytelnika: Ostatnio znowu zrobiło się głośno o polowaniach, a także o wypadkach śmiertelnych w trakcie odstrzału. Czy na swoich gruntach mogę zakazać polowań?

Każda osoba fizyczna będąca właścicielem albo użytkownikiem wieczystym gruntu, który wchodzi w skład obwodu łowieckiego, może zakazać wykonywania polowania na swoim gruncie. Zakaz wykonywania polowania na danej nieruchomości jest prawem osobistym właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości. Dlatego też takie oświadczenie może zostać złożone tylko przez osobę fizyczną. Jeśli właścicielem będzie inny podmiot niż osoba fizyczna, np. spółka, wtedy nie jest on uprawniony do złożenia takiego oświadczenia. Do złożenia oświadczenie nie będzie uprawniony również dzierżawca lub użytkownik gruntu.

W celu realizacji zakazu polowania konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia staroście lub innemu organowi, który jest odpowiedzialny za dzierżawę obwodu łowieckiego. Jeśli ktoś jest właścicielem nieruchomości objętych różnymi obwodami łowieckimi musi złożyć odrębne oświadczenia do organów odpowiedzialnych za dany obszar.

Oświadczenie jest skuteczne od dnia następnego od jego złożenia i wygasa dnia następnego po jego cofnięciu lub z chwilą śmierci właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości. Przepisy nie regulują, jak ma być złożone oświadczenie, tzn. czy można je podpisać i wysłać pocztą, czy też należy je osobiście podpisać w starostwie. W tym przypadku występują różne praktyki w zależności od danego urzędu.

Organ właściwy do wydzierżawienia danego obwodu łowieckiego jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego o złożeniu oświadczenia o zakazie wykonywania polowania lub cofnięciu oświadczenia o zakazie wykonywania polowania.

Oświadczenie wszystkich współwłaścicieli

Należy również zwrócić uwagę, że jeśli nieruchomość objęta jest współwłasnością, to do skutecznego zakazu polowania konieczne jest złożenie oświadczenia przez wszystkich współwłaścicieli. Oświadczenie wywiera skutek w chwili złożenia oświadczenia przez ostatniego ze współwłaścicieli.

Konieczność złożenia oświadczenia przez wszystkich współwłaścicieli wynika z tego, że złożenie takiego oświadczenia skutkuje brakiem możliwości ubiegania się o odszkodowanie za tzw. szkody łowieckie. Zatem brak zgody jednego ze współwłaścicieli będzie skutkował brakiem możliwości wprowadzenia zakazu polowania na danym gruncie.

art. 27b, art. 48 ustawy z 13 października 1995 r. prawo łowieckie (tekst jedn.: Dz.U z 2023 r. poz. 1082).
Aleksander Giehsmann
Aleksander Giehsmann
adwokat, właściciel Kancelaria Adwokacka AGK. Posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług prawnych z zakresu prawa gospodarczego, leśnego, rolnego i karnego. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa gospodarczego, rolnego i leśnego

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma