Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych

2 czerwca 2023

Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych

W 2023 roku właściciele lasów prywatnych mogą otrzymać pomoc finansową w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wsparcie może być przyznane na realizację inwestycji o charakterze pielęgnacyjnym w tych lasach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pomoc?

To jednorazowe wsparcie może być przyznane osobie fizycznej, osobie prawnej, stowarzyszeniu lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, jeżeli zobowiązały się do wykonania inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji sporządzonego przez nadleśniczego.

Las, w którym zaplanowano zwiększenie bioróżnorodności powinien stanowić własność podmiotu ubiegającego się o wsparcie. Może być także przedmiotem współwłasności lub własnością małżonka tego podmiotu. Wsparcie może być przyznane także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej.  

Maksymalna powierzchnia, do której można otrzymać wsparcie w jednym roku wynosi 40 ha.

W przypadku zwiększania bioróżnorodności lasów prywatnych wsparcie przyznawane jest do gruntów wykazanych w ewidencji gruntów i budynków jako las, dla których sporządzono Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla którego wydana została decyzja starosty na podstawie inwentaryzacji stanu lasu.

Plan inwestycji

Właściciele lasów ubiegający się o wsparcie na inwestycje zwiększające bioróżnorodność lasów prywatnych zobligowani są, jeszcze przed złożeniem wniosku o przyznanie wsparcia, do złożenia do nadleśniczego wniosku o sporządzenie planu inwestycji.

Las, w którym chcemy przeprowadzić inwestycje, musi być położony poza obszarami Natura 2000, rezerwatami przyrody, parkami narodowymi lub krajobrazowymi, a także poza ich otulinami.

Co istotne, grunty te nie mogą być objęte zobowiązaniem do pielęgnacji założonej uprawy leśnej lub gruntu z sukcesją naturalną w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego PROW 2014–2020.

Inwestycje, na które można otrzymać wsparcie w lesie prywatnym

Jeśli chodzi o rodzaj inwestycji, na które można otrzymać środki, to mogą to być:

  1. przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez:

  • wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 50 lat lub
  • dolesianie luk w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 21 do 60 lat, lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego;
  1. zróżnicowanie struktury drzewostanu, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 60 lat, przez wprowadzenie podszytu rozumianego jako dolna warstwa w drzewostanie, złożona z gatunków drzewiastych i krzewiastych, chroniących i uaktywniających glebę;

  2. założenie remizy rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 30 do 60 lat, przy czym remiza powinna być ogrodzona oraz mieć powierzchnię 10 arów;

  3. założenie strefy ekotonowej rozumianej jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów w pasie drzewostanu graniczącym z terenem otwartym, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 11 do 30 lat lub

  4. wykonywanie cięć pielęgnacyjnych w drzewostanie, w którym średni wiek gatunku panującego w drzewostanie wynosi od 11 do 30 lat, polegających na jego rozluźnieniu przez usunięcie drzew niepożądanych.

Dodatkowo w zakresie inwestycji polegających na wprowadzaniu nowych nasadzeń, wspierana jest ich ochrona przed zniszczeniami.

Tabela. Wysokość stawek pomocy finansowej – wsparcie na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych

Lp.

Rodzaj pomocy finansowej − wsparcie na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych

 

Stawka pomocy finansowej

1.

Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie

A

Na gruntach w warunkach korzystnych

13 026 zł/ha

B

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

14 052 zł/ha

2.

Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego

A

Na gruntach w warunkach korzystnych

16 385 zł/ha

B

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

18 103 zł/ha

3.

Zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu

A

Na gruntach w warunkach korzystnych

8385 zł/ha

B

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

9026 zł/ha

4.

Założenie remizy

2588 zł/inwestycję

(0,1 ha)

5.

Założenie strefy ekotonowej

11 986 zł/ha

6.

Cięcia pielęgnacyjne

A

Na gruntach w warunkach korzystnych

1566 zł/ha

B

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

2295 zł/ha

7.

Zabiegi ochronne przed zwierzyną w przypadku wprowadzenia drugiego piętra w drzewostanie, podszytu, dolesiania luk, odnowienia drzewostanu uszkodzonego, założenia remizy lub założenia strefy ekotonowej

A

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów repelentami

1708 zł/ha

B

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów osłonkami

2362 zł/ha

C

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów wełną owczą

944 zł/ha

D

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów 3 palikami

2210 zł/ha

E

Ogrodzenie – siatką metalową o wysokości co najmniej 2 metrów

19,7 zł/mb

1) Za grunty o nachyleniu terenu powyżej 12°, rozumie się grunty, gdy przynajmniej część terenu na tych gruntach ma nachylenie powyżej 12°.

Słowa kluczowe:
zalesianie

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma