Czas potrzebny do zasiedzenia nieruchomości rolnej zależy od tego, czy rolnik indywidualny, uzyskując posiadanie nieruchomości rolnej był w dobrej, czy w złej wierze. Sprawdź, czym się różnią i z jakimi wiążą się konsekwencjami.
Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów jej nabycia. Do zasiedzenia nieruchomości potrzeba jednak czasu – nawet 30 lat! Co więcej, nieruchomość rolną może zasiedzieć tylko rolnik indywidualny. Trzeba także zadbać o poświadczenie zasiedzenia przez sąd. Warto przy tym pamiętać, że Agencji Nieruchomości Rolnych przysługują określone prawa, jeśli zechce kupić taką nieruchomość.
Służebność to nic innego, jak forma obciążenia cudzej nieruchomości w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości albo zaspokojenia określonych potrzeb oznaczonej osoby fizycznej. Służebnością, która najczęściej występuje wśród rolników jest służebność drogi koniecznej. Sprawdźmy, kiedy i jak ją ustanowić.
Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności (art. 609 § 1 kpc). Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Sposób zasiedzenia nieruchomości jest regulowany przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc). Każdy zainteresowany może zgłosić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności. Stwierdzenie zasiedzenia odbywa się w tzw. trybie nieprocesowym (sygnatura Ns).
Zasiedzenie nieruchomości jest sposobem jej nabycia przez posiadacza samoistnego w wyniku upływu czasu. Jednak wskazane jest poświadczenie zasiedzenia przez sąd. Warto przy tym pamiętać, że Agencji Nieruchomości Rolnych przysługują określone prawa, jeśli zechce kupić taką nieruchomość.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.