Naturalne rozwiązania, takie jak nawozy i biostymulatory, przyczyniają się do poprawy odporności roślin na choroby i szkodniki. Mikroelementy zawarte w nowoczesnych produktach nawozowych mają też wpływ na jakość przyszłych plonów. Do składników o dobroczynnym oddziaływaniu na warzywa należą miedź i krzem. Co trzeba o nich wiedzieć i jak je stosować?
Ogórek zwyczajny ( Cucumis saivus L.) to warzywo o jadalnych owocach, pochodzące z Azji Południowej, dokładnie z Indii. Jest tam uprawiany od 1000 lat, a w Chinach co najmniej 2000 lat p.n.e. Do Europy Wschodniej dotarł na początku X w., a do Polski w XIII w. Ma cenne własności smakowo-dietetyczne. Zawiera sole mineralne o wysokim stopniu zasadowości, co sprawia, że działają neutralizująco na ludzki organizm. Żeby uprawa ogórków w gruncie była udana, trzeba się odpowiednio do niej przygotować. Jak to zrobić? A jak wygląda uprawa ogórków do kiszenia?
Ważnym czynnikiem uprawy ekologicznej ogórka jest także to, aby gleba była przez cały czas zakryta. Jeśli po zbiorze plonu głównego ziemia miałaby być zbyt długo odkryta i zbyt długo czekałaby na następna uprawę, trzeba przewidzieć uprawę międzyplonową, aby nie dopuścić do niepotrzebnej erozji gleby. W poprzednim numerze „Agrodoradcy” przedstawiliśmy zagadnienia wstępne o ekologicznej uprawie ogórka. W tym artykule kontynuujemy ten temat.
Ogórek (Cucumis L.) to roślina jednoroczna, pochodząca z rodziny dyniowatych. Jest jednym z najbardziej popularnych warzyw na świecie. Pochodzi z Indii, gdzie był uprawiany już od ponad 3000 lat. Z Indii uprawa jego została rozpowszechniona na Egipt, Grecję, Italię i Chiny. Następnie w IX wieku dotarła do Francji, a na przełomie XV/XVI wieku Hiszpanie rozpowszechnili go w całej Ameryce. Ze względu na pochodzenie, ogórek należy do grupy roślin o bardzo wysokich wymaganiach cieplnych. Jakie zasady obowiązują przy ekologicznej uprawie tego warzywa?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.