Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wzbudziła spore zainteresowanie wśród naszych Czytelników. Do redakcji wpłynęło wiele pytań w związku z nowelizacją ustawy. W związku z tym przypominamy jeszcze raz, jakie zmiany wprowadza dla rolników.
Obowiązujące przepisy nakładają na rolników obowiązek zawierania umów ubezpieczenia rolników od niektórych ryzyk występujących w rolnictwie. Oprócz tego rolnik może zawrzeć również ubezpieczenia dobrowolne. Dowiedz się, jak przebiegają procedury związane z ubezpieczeniami i odszkodowaniami oraz jak postąpić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Jeżeli rolnik odbywa karę pozbawienia wolności i przez ten czas w miarę możliwości zarządza swoim gospodarstwem, okres osadzenia rolnika w zakładzie karnym nie przerywa jego okresu ubezpieczenia społecznego rolników. Tak wynika z jednego z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego.
Praca w gospodarstwie rolnym niesie za sobą ryzyko wypadków, których ofiarami są nie tylko rolnicy, ale również członkowie ich rodzin. Grupowe lub indywidualne ubezpieczenie członków rodzin rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków nie eliminuje ryzyka wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych, pozwala jednak na pokrycie m.in. kosztów leczenia lub rehabilitacji, ponoszonych w okresie powrotu do zdrowia.
Znane są propozycje kwot maksymalnych sum ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W efekcie ich ustalenia zmianie ulegają wartości dopłat pochodzących ze skarbu państwa do składek ubezpieczenia opłacanych przez producentów rolnych.
Coraz mniej czasu na obowiązkowe ubezpieczenia upraw – bo tylko do 1 lipca – mają rolnicy, którzy uzyskali płatności bezpośrednie. W tym artykule wskazujemy zasady ubezpieczania, objęte uprawy, wysokość składki oraz skutki braku ubezpieczenia.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.