Fachowe doradztwo z zakresu prawa, upraw i hodowli
Ustanowienie służebności przesyłu następuje na podstawie wniosku o ustanowienie służebności. Pamiętaj, że wniosek o ustanowienie służebności przesyłu składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości.
Jak wszcząć procedurę o ustanowienie służebności przesyłu? Zacznij od wniosku do przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu. Przed napisaniem pisma powinieneś ustalić, do jakiego przedsiębiorcy (np. zakładu energetycznego) należą urządzenia przesyłowe oraz określić, jaki charakter służebności proponujesz i jakiej wysokości wynagrodzenie będziesz żądał.
Każdy właściciel nieruchomości może żądać od przedsiębiorstwa energetycznego ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Uzyskanie zgody na usunięcie takiego urządzenia jest jednak w praktyce trudne do osiągnięcia. Firmy energetyczne najczęściej bronią się zarzutem, że nastąpiło zasiedzenie służebności i nie będą regulowały należności za korzystanie z nieruchomości. Czy mają rację?
Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne? Odpowiedzi poznasz w tym e-booku.
Dochód, który rolnik uzyskał z tytułu wypłaconego odszkodowania przez spółkę za ustanowienie służebności przesyłu na jego gruntach rolnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak dochód jest zwolniony przedmiotowo od tego podatku. Przekonajmy się, skąd wynika to zwolnienie.
Ustanowienie służebności przesyłu może powodować wiele konsekwencji podatkowych. Od tego, jakiego rodzaju świadczenia należą się z tytułu ustanowienia lub rozliczeń służebności zależeć będzie, czy oraz jakiej wysokości podatek należy płacić.
© agrodoradca24.pl