Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne?
Nad moim polem będą biegły linie wysokiego napięcia. Jak się przedstawia kwestia odszkodowania z tego tytułu? Czy w ogóle w takiej sytuacji przysługują mi jakiekolwiek roszczenia? Chciałbym się również dowiedzieć, czym jest strefa ochronna i czy pod liniami nadal mogę uprawiać pole? Co więcej, na tym samym polu będzie przebiegać droga krajowa (słup wysokiego napięcia będzie się znajdował obok tej drogi). Firma stawiająca słup zniszczy moją uprawę pszenicy. O odszkodowanie w jakiej wysokości powinienem się ubiegać?
W sprawie o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu sąd nie jest związany wcześniejszymi ustaleniami. To oznacza, że następna sprawa, dotycząca zasiedzenia służebności między tymi samymi stronami, może być procedowana całkowicie od nowa. Poprzednie zarzuty i rozstrzygnięcia nie muszą być brane pod uwagę. Co to oznacza w praktyce?
Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy linii energetycznych, transformatory energetyczne, wodociągi, gazociągi, linie telekomunikacyjne lub inne urządzenia, z których korzysta przedsiębiorstwo przesyłowe, masz prawo dochodzić roszczeń. O tym, z jakimi roszczeniami możesz wystąpić, przeczytasz w tym artykule.
Ograniczenia w użytkowaniu nieruchomości obciążonej służebnością, a także wynikające z ustanowienia wokół strefy kontrolnej powinny być uwzględnione przy kalkulacji wynagrodzenia za korzystanie z gruntu. Za ustanowienie służebności przesyłu w Kodeksie cywilnym przewidziane jest odpowiednie wynagrodzenie, które musi uwzględniać i te czynniki. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 9 września 2020 r. (sygn. akt II CSK 62/19). Co z tego wynika w praktyce?
Jeżeli na naszej nieruchomości znajdują się urządzenia przesyłowe, wtedy możemy się domagać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz za ustanowienie służebności przesyłu. Oczywiście, możemy się nie zgodzić na odszkodowanie i ustanowienie takiej służebności, ale czy będzie to dla nas opłacalne? Odpowiedzi poznasz w tym e-booku.
Ustanowienie służebności przesyłu może powodować wiele konsekwencji podatkowych. Od tego, jakiego rodzaju świadczenia należą się z tytułu ustanowienia lub rozliczeń służebności zależeć będzie, czy oraz jakiej wysokości podatek należy płacić.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.