Przepisy ustaw podatkowych szczegółowo wskazują dane, jakie muszą się znaleźć na fakturze. Ich liczba oraz szczegółowość zależy od rodzaju podmiotów, które z dokumentu korzystają, oraz czynności, jakie faktura dokumentuje. Do tych informacji nie należy podpis nabywcy towaru lub usługi. Jest on jednak bardzo korzystny dla sprzedawcy i warto zadbać, by znajdował się na każdym wystawionym dokumencie. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego.
Jeżeli chcesz uzyskać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, powinieneś złożyć w tym celu wniosek w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 r. Do wniosku dołącz faktury zakupu oleju napędowego lub ich potwierdzone kopie.
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej podlega podatkowi dochodowemu. Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, dochód ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Minister co roku określa aktualne normy szacunkowe. Jeśli jednak działalność rolnika nie przekracza wielkości przewidzianych w normach szacunkowych, wówczas nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej.
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy nowelizującej Prawo wodne (druk nr 2638). Celem noweli jest wyjaśnienie wątpliwości w interpretacji przepisów Prawa wodnego, uproszczenie procedur i zadbanie o środowisko. Warto już teraz dowiedzieć się, jakie zmiany ważne dla rolników mogą zostać wprowadzone.
Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który docelowo będzie zmieniał rozporządzenie wydane w sprawie kwalifikacji rolniczych. Obecnie projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji publicznych, a więc minie jeszcze trochę czasu, zanim trafi do ogłoszenia i zacznie obowiązywać. Warto jednak przyjrzeć się projektowanym zmianom już teraz i przekonać się, jak modyfikacja wpłynie na możliwość nabywania ziemi rolnej.
Po ostatniej nowelizacji ustawy prawo łowieckie zupełnie zmieniono sposób szacowania szkód łowieckich, co spowodowało zrozumiałe protesty. Planowana nowelizacja, którą omawiamy w tym artykule koryguje przepisy poprzez zmiany dotyczące szacowania szkód łowieckich. Poznaj szczegóły planowanych zmian.
Dnia 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła nowy rodzaj umowy, tzw. umowę o pomocy przy zbiorach. Dzięki wprowadzeniu nowego rodzaju umowy zapewniono zabezpieczenie społeczne osoby pełniącej rolę pomocnika rolnika. To także nowe obowiązki dla rolnika. Omawiamy je w tym artykule.
Zastaw rejestrowy jest szczególnym rodzajem zastawu, uregulowanym w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. O zastawie zwykłym oraz umowie zastawu rejestrowego pisaliśmy w poprzednich numerach. W tym artykule wyjaśniamy, czy można sprzedać zastawioną rzecz, a także jak realizować prawa z zastawu.
Zmienią się dotychczas ustalone metody rejestracji i ewidencji zwierząt w gospodarstwach. Nowe przepisy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadzą wiele ułatwień w ewidencjonowaniu zmian w stadach zwierząt gospodarskich ich zgłoszeniach oraz znakowaniu. O tym, jakie to ułatwienia, przeczytasz w tym artykule.
Ministerstwo Finansów już w najbliższym roku wprowadzi kolejne ułatwienia w przygotowaniu deklaracji PIT. Od 2018 roku skorzystasz z usługi „Twój e-PIT”. Dzięki zmianie będzie jeszcze prościej niż do tej pory przygotować i wysłać PIT do urzędu skarbowego.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.