Nie tylko podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegają pod obowiązek rejestracji w bazie danych o odpadach prowadzonej przez urzędy marszałkowskie. W niektórych sytuacjach również rolnicy prowadzący działalność rolną są zobowiązani do rejestracji w BDO. Kiedy dokładnie?
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, rolnicy gospodarujący na powierzchni powyżej 75 ha użytków rolnych zobowiązani są uzyskać wpis do BDO na stronie internetowej: https://bdo.mos.gov.pl. Ponadto podmioty takie są zobowiązane prowadzić ewidencję odpadów wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Na podstawie ewidencji należy również przedkładać właściwemu miejscowo marszałkowski województwa sprawozdanie o rodzajach i wielkościach wytwarzanych odpadów.
Tematyka podrzuconych odpadów nie jest niestety taka łatwa, jak się wydaje. Z problemem często można się spotkać w małych miejscowościach i na wsiach. W mediach wielokrotnie pojawiają się informacje, że ktoś znalazł śmieci na swoim terenie, które nie należą do niego. Pytanie, jak zatem postępować w takiej sytuacji. Kto odpowiada za utylizację niechcianych odpadów? Gdzie to zgłosić?
Na wstępnie zaznaczę, że przepisy pod kątem ochrony środowiska nie są niestety łaskawe dla podmiotu, na terenie którego znajdują się podrzucone odpady. Zgłoszenia nielegalnego miejsca magazynowania odpadów można dokonać poprzez stronę internetową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Kto musi usunąć podrzucone odpady?