W związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych oraz problemami z ich dostępnością rolnicy powinni korzystać z dostępnej alternatywy wobec zakupu nawozów mineralnych. Jedną z nich może być stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych. To nowość wynikająca ze zmienionej ustawy o nawozach i nawożeniu. Ale to nie jedyna zmiana. W szczególności należy zwrócić uwagę na nowe kary za naruszenie przepisów tej ustawy.
Problematyka związana ze stosowaniem nawozów przewija się nie w jednym, a wielu aktach prawnych. Przykładem może być ustawa Prawo wodne, ale też rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych. Niezależnie od powyższego, kluczowym aktem dotyczącym problematyki nawożenia jest ustawa z 10 lipca 2007 o nawozach i nawożeniu.
Na początku listopada zeszłego roku ustawa z 29 września 2022 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu została podpisana przez prezydenta RP. Zmiany mają na celu wprowadzenie do krajowego porządku prawnego postanowień rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z 5 czerwca 2019 r.
Zgodnie z najnowszym brzmieniem ustawa reguluje w szczególności:
warunki i tryb wprowadzania do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin;
zadania i właściwość organów oraz jednostek organizacyjnych w szczególności w zakresie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, jak również wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku produktów nawozowych UE określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z 5 czerwca 2019 r. ustanawiającym przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE;
prowadzenie wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych;
stosowanie nawozów i środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE w rolnictwie;
zapobieganie zagrożeniom zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, które mogą powstać w wyniku przewozu, przechowywania i stosowania nawozów, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.