kapusta

Uprawa pak choi

Uprawa kapusty chińskiej pak choi

Kapusta chińska jest warzywem o oryginalnym, wyrazistym, nieco goryczkowatym smaku. Ma dość szerokie zastosowanie kulinarne. Tradycyjnie bywa używana do przyrządzania potraw kuchni chińskiej, ale może być też duszona z innymi warzywami (np. pomidorami) lub dodawana do zup i smażona z grzybami. Co trzeba wiedzieć o uprawie tego warzywa?

Kapusta chińska pak choi to roślina jednoroczna. Nie wytwarza główki, ale mniej lub bardziej zwartą, wzniesioną rozetę liści o grubych, długich i soczystych ogonkach liściowych, które mają szerokie, owalne blaszki. Na blaszkach liściowych widoczne jest jaśniejsze unerwienie, natomiast ogonki liściowe są łyżeczkowato spłaszczone. W uprawie znajdują się dwa typy odmian kapusty chińskiej, które różnią się głównie zabarwieniem ogonków liściowych. Pierwszy typ to odmiany białoogonkowe, które mają ogonki szerokie, w barwie od białych do białoseledynowych i ciemnozielone blaszki liściowe, które są lekko zawinięte na brzegach. Drugi typ to odmiany zielonoogonkowe, które mają zielone, szerokie ogonki liściowe i są szersze u nasady niż białoogonkowe, a ich blaszki liściowe są jaśniejsze i bardziej zaokrąglone. Rozety liściowe osiągają zwykle wysokość 30–40 cm, choć występują również formy karłowe o wysokości rozet do 15 cm (Baby Pak Choy) oraz formy bardzo wysokie, które osiągają wysokość nawet do 60 cm.

Wymagania klimatyczne i glebowe pak choi

Kapusta chińska jest rośliną klimatu raczej umiarkowanego chłodnego, ale bardzo wilgotnego. Temperatura optymalna do kiełkowania nasion to 20 st. C, jednak dla dobrego wzrostu i rozwoju najlepsze będą niższe temperatury, sięgające 13–16 st. C, maksymalnie 15–20 st. C. Kapusta toleruje okresowe spadki temperatur nawet do 10 st. C, natomiast starsze rośliny znoszą spadki temperatur aż do –5 st. C. Jednak w uprawie wiosennej dłuższe działanie niskich temperatur na młode rośliny może być przyczyną do szybszego wybijania w pędy kwiatostanowe.

Kapusta chińska to roślina dnia długiego. W połączeniu z wysokimi temperaturami na początku uprawy wiosenno-letniej przyspiesza tworzenie pędów kwiatostanowych. W tym momencie na takie działanie bardziej narażone są odmiany białoogonkowe.

Wymagania glebowe kapusty chińskiej są dość wysokie, a spowodowane jest to bardzo krótkim okresem wegetacji, rośnie bardzo szybko (ok. 35–45 dni). Gleby powinny być żyzne, bogate w próchnice, o dużej pojemności wodnej i o pH 6,5–7,0.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym nawozić pak choi? 
  • Jakie są odmiany kapusty chińskiej? 
  • Jak uprawiać pak choi?
Skuteczne zwalczanie szkodników kapusty

Skuteczne zwalczanie szkodników kapusty

Kapusta, zwłaszcza głowiasta biała, jest uważana za królową warzyw. Większość z nas spożywa minimum kilka kilogramów kapusty rocznie, w różnej postaci. Ale chętnych do spożywania warzyw uprawianych przez nas jest znacznie więcej. Mowa o szkodnikach, które atakują kapustę. Jeśli w porę im nie zaradzimy – mogą wyrządzić spore szkody. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż zwalczać. Dobrze jest zastosować się do zasad profilaktyki, ale gdy te starania nie przyniosą efektów, warto wiedzieć, jak danego szkodnika rozpoznać oraz jak z nim walczyć.

Śmietka kapuściana zagrożeniem dla kapusty

Śmietka kapuściana jest zaliczana do rodzaju szkodników szczególnie niebezpiecznych dla kapusty. W naszym kraju występuje powszechnie. Z jaj złożonych przez samice wylęgają się larwy, które żerują w korzeniu i łodydze, drążąc w nich korytarze oraz doprowadzając tym samym do żółknięcia i więdnięcia, a następnie obumierania roślin. Larwa nie ma nóg i jej długość wynosi od 7‒8 mm. Dorosły osobnik przypomina muchę. Larw można się spodziewać w czerwcu, zatem wówczas nasza uwaga powinna być wyczulona na tego osobnika.

Jak zwalczać śmietkę kapuścianą? Przede wszystkim kapusty nie powinno się uprawiać po oborniku oraz innych warzywach kapustnych, co mogłoby sprzyjać rozwojowi śmietki. Zmniejszenie jej występowania można osiągnąć przez głęboką orkę, gdyż larwy szkodnika przepoczwarzają się w glebie. W razie wystąpienia uprawę należy podlewać preparatem Dursban Delta 200 CS (uwaga na ważność stosowania). Na roślinach wysadzonych w polu stosuje się opryski preparatami, np. Karate Zeon 050 CS lub Wojownik 050 CS. Jak zwalczać szkodniki kapusty?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak zwalczać mszycę kapuścianą?
  • Jakie są skuteczne metody zwalczania tantnisia krzyżowiaczka, piętnówki kapustnicy?
  • Jakie są objawy żerowania i szkodliwość bielinka kapustnika i bielinka rzepnika?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma