grupa producentów rolnych

Zwolnienia podatkowe dla spółdzielni rolników

Spółdzielnie rolników z korzystnymi rozwiązaniami podatkowymi

Spółdzielnie rolników są dobrowolnymi zrzeszeniami, które mają ułatwić ich członkom prowadzenie działalności, a także zbywanie wytwarzanych w jej ramach produktów. Żeby zachęcić producentów rolnych do tworzenia takich podmiotów, ustawodawca przewidział system zachęt finansowych, w tym także podatkowych. Jakich dokładnie?

Zasady tworzenia spółdzielni rolników oraz ich funkcjonowania zostały uregulowane w ustawie z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników. W myśl art. 4 ust. 1 tej ustawy spółdzielnia rolników jest dobrowolnym zrzeszeniem wskazanych w niej osób fizycznych lub prawnych, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Kto może być członkiem spółdzielni rolników

Członkostwo w takich jednostkach przysługuje przede wszystkim rolnikom, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej – którzy są producentami produktów rolnych lub grup tych produktów bądź prowadząc chów lub hodowlę ryb.'

Na gruncie ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 tej ustawy (tj. sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1).

Spółdzielnie rolników mogą korzystać z przywilejów podatkowych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są ustawowa zadania spółdzielni rolniczych?
  • Kiedy dochody jednostki będą wolne od CIT?
  • Jakie korzyści podatkowe mają spółdzielnie rolników w podatku od nieruchomości?
Zwolnienia podatkowe dla grupy producentów rolnych

Z jakich przywilejów podatkowych mogą korzystać grupy producentów rolnych

Grupy producentów rolnych mogą korzystać z dedykowanych dla nich rozwiązań prawnych, w tym także z pewnych preferencji o charakterze podatkowym. W ten sposób państwo wspiera taką współpracę gospodarstw rolnych, korzystną zarówno z punktu widzenia tych podmiotów oraz lokalnych społeczności, jak i krajowej gospodarki. Sprawdź szczegóły.

Grupa producentów rolnych jest formą współdziałania rolników indywidualnych i przedsiębiorców rolnych, zorganizowaną w celu osiągnięcia celów gospodarczych, jakimi są m.in. wzrost produkcji rolniczej, obniżenie jej kosztów, poprawa jakości produktów wytwarzanych w gospodarstwach rolnych jej członków czy wsparcie przy ich wprowadzaniu na rynek. Wspomniany model biznesowy nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wciąż dużego rozdrobnienia gospodarstw rolnych w Polsce. Dzięki działaniu w ramach takich grup zrzeszeni w nich producenci mogą np.:

  • dokonywać tańszych zakupów nawozów, środków ochrony roślin, czy usług transportowych,

  • realizować wspólne inwestycje (np. magazyny, chłodnie),

  • prowadzić wspólnie kampanie promocyjne produktów i poszukiwać dla nich nowych rynku zbytu,

  • wymieniać się doświadczeniami w celu poprawy ich jakości.

Prawne podstawy działania grup producentów rolnych

Podstawę prawną funkcjonowania tego rodzaju związków producenckich w Polsce stanowią przepisy ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. Jak wynika z art. 2 ust. 1 tej ustawy, wskazane w niej podmioty mogą organizować się w grupy producentów rolnych do realizacji co najmniej jednego celu spośród następujących celów:

  • dostosowanie produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych,

  • wspólne wprowadzanie towarów do obrotu, w tym przygotowanie do sprzedaży, centralizacja sprzedaży i dostawy do odbiorców hurtowych,

  • optymalizacja kosztów produkcji oraz stabilizowanie cen producentów.

Katalog nie ma charakteru zamkniętego, ponieważ w świetle komentowanej ustawy grupy producentów rolnych mogą realizować także inne cele, w szczególności takie jak:

  • ustanowienie wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji (ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych),

  • rozwijanie umiejętności biznesowych i marketingowych,

  • organizowanie i ułatwianie wprowadzania innowacji czy prowadzenie procesu produkcyjnego z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska naturalnego.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy dochody grupy producentów rolnych są zwolnione od podatku CIT?
  • Jakie preferencje w podatku od nieruchomości może zyskać grupa producentów rolnych?
  • Co z dokumentacją cen transferowych (o transakcjach z podmiotami powiązanymi)?
Jak założyć grupę producentów rolnych

Jak założyć grupę producentów rolnych

PYTANIE CZYTELNIKA: Moje pytanie dotyczy założenia grupy producenckiej rolników. Jak to wygląda w praktyce? Jak ją założyć?

Producenci rolni mogą organizować się w grupy producentów rolnych i ich związki na zasadach określonych w ustawie o grupach producentów rolnych. Taką grupę producentów rolnych (dalej też GPR) mogą tworzyć osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (np. spółki osobowe) oraz osoby prawne (np. spółki kapitałowe), które w ramach działalności rolniczej prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej. Grupy producentów rolnych korzystają ze zwolnień podatkowych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Co uznaje się za działalność rolniczą
  • Na jakie produkty można utworzyć grupę producentów rolnych?
  • W jakiej formie prawnej może działać grupa producentów rolnych?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma