agrotechnika

Skuteczne zwalczanie szkodników kapusty

Skuteczne zwalczanie szkodników kapusty

Kapusta, zwłaszcza głowiasta biała, jest uważana za królową warzyw. Większość z nas spożywa minimum kilka kilogramów kapusty rocznie, w różnej postaci. Ale chętnych do spożywania warzyw uprawianych przez nas jest znacznie więcej. Mowa o szkodnikach, które atakują kapustę. Jeśli w porę im nie zaradzimy – mogą wyrządzić spore szkody. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż zwalczać. Dobrze jest zastosować się do zasad profilaktyki, ale gdy te starania nie przyniosą efektów, warto wiedzieć, jak danego szkodnika rozpoznać oraz jak z nim walczyć.

Śmietka kapuściana zagrożeniem dla kapusty

Śmietka kapuściana jest zaliczana do rodzaju szkodników szczególnie niebezpiecznych dla kapusty. W naszym kraju występuje powszechnie. Z jaj złożonych przez samice wylęgają się larwy, które żerują w korzeniu i łodydze, drążąc w nich korytarze oraz doprowadzając tym samym do żółknięcia i więdnięcia, a następnie obumierania roślin. Larwa nie ma nóg i jej długość wynosi od 7‒8 mm. Dorosły osobnik przypomina muchę. Larw można się spodziewać w czerwcu, zatem wówczas nasza uwaga powinna być wyczulona na tego osobnika.

Jak zwalczać śmietkę kapuścianą? Przede wszystkim kapusty nie powinno się uprawiać po oborniku oraz innych warzywach kapustnych, co mogłoby sprzyjać rozwojowi śmietki. Zmniejszenie jej występowania można osiągnąć przez głęboką orkę, gdyż larwy szkodnika przepoczwarzają się w glebie. W razie wystąpienia uprawę należy podlewać preparatem Dursban Delta 200 CS (uwaga na ważność stosowania). Na roślinach wysadzonych w polu stosuje się opryski preparatami, np. Karate Zeon 050 CS lub Wojownik 050 CS. Jak zwalczać szkodniki kapusty?

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak zwalczać mszycę kapuścianą?
  • Jakie są skuteczne metody zwalczania tantnisia krzyżowiaczka, piętnówki kapustnicy?
  • Jakie są objawy żerowania i szkodliwość bielinka kapustnika i bielinka rzepnika?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma