PYTANIE CZYTELNIKA: Hoduje bydło mięsne w systemie otwartym. Pastwiska mam położone w sąsiedztwie gruntów Lasów Państwowych. Straż Leśna ukarała moją żonę mandatem karnym. Kwalifikacja prawna wykroczenia: wypas zwierząt gospodarczych. Żona nie posiada zwierząt, tylko ja jestem właścicielem i ja za nie odpowiadam. Czy Straż Leśna, Policja mogą wręczyć mandat za zwierzęta pierwszej lepszej osobie z rodziny? Pomijam już nawet fakt, że mogły to być zwierzęta innego rolnika.
Dla kwalifikacji prawnej, jako wykroczenia, czynu, polegającego na wypasie zwierząt gospodarskich na nieswoich gruntach leśnych lub rolnych nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wypasanych zwierząt. Wykroczenie takie popełnia ta osoba, która faktycznie dokonuje wypasu na gruntach leśnych lub rolnych, które do niej nie należą. Karze podlega sprawca wykroczenia, czyli osoba, która dokonuje wypasu zwierząt gospodarskich na nieswoim gruncie leśnym lub rolnym (bez względu na to, czy jest właścicielem zwierząt, czy nie).
Policja, jak również Straż Miejska i Straż Leśna mają kompetencje, aby nałożyć mandat na osobę, która takiego wypasu dokonuje. Mogą to być również zwierzęta innego rolnika.
Zgodnie z art. 151 § 1 KW, kto pasie zwierzęta gospodarskie na nienależących do niego gruntach leśnych lub rolnych albo przez takie grunty w miejscach, w których jest to zabronione, przechodzi, przejeżdża lub przegania zwierzęta gospodarskie, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany. Wynika z tego, że wykroczenie przypisywane jest tej osobie, która fizycznie dokonuje wypasu zwierząt gospodarskich na gruntach leśnych lub rolnych, które do niej nie należą, albo przez takie grunty w miejscach zabronionych, przechodzi, przejeżdża lub przegania zwierzęta gospodarskie. Bez znaczenia jest, kto posiada tytuł własności zwierząt gospodarskich.
Jeżeli grunt jest zaorany, zasiany lub obsadzony, znajduje się w stanie sztucznego zalesienia, naturalnego odnowienia lub stanowi młodnik leśny do lat 20, sprawca podlega karze grzywny (art. 151 § 2 KW). Karze grzywny podlega również ten, kto przejeżdża lub przegania zwierzęta gospodarskie przez wodę zamkniętą i zarybioną (art. 151 § 3 KW). W razie popełnienia wykroczenia wskazanego wcześniej można orzec nawiązkę do wysokości 1500 złotych (art. 151 § 5 KW). Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego (art. 151 § 4 KW).
Postępowanie mandatowe prowadzi Policja, a inne organy, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 95 § 1 KPW). Przepisy szczególne dają uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia z art. 151 § 1 i § 2 KW także Straży Leśnej (ustawa o lasach i rozporządzenie wykonawcze) oraz Straży Miejskiej, przy czym Straż Miejska ma uprawnienia także do nakładania mandatów za wykroczenie z art. 151 § 3 KW (ustawa o strażach gminnych i rozporządzenie wykonawcze).