Jestem hodowca. Słyszałem, że zmieniły się przepisy dotyczące obsługi zwierząt gospodarskich. Co dokładnie się zmieniło, jeśli chodzi o hodowców bydła?
Nazwy wymienione w tytule powszechnie pojawiają się w reklamach telewizyjnych i kolorowych czasopismach dla pań, a na forach internetowych toczą się zażarte dyskusje na temat ich skuteczności. Większość z nas słusznie kojarzy probiotyki z jogurtem, bakteriami i ich zbawiennym działaniem na przewód pokarmowy. Określenie probiotyk wprowadzono ponad 50 lat temu odnośnie substancji lub organizmów, które wpływają na równowagę mikroflory jelitowej. Ostatnią, poszerzoną definicję przedstawili w 2001 roku Schrezenmeir i de Vrese w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition. Zaproponowali, by probiotykiem nazwać produkt zawierający wystarczającą ilość mikroorganizmów, które zmieniają mikroflorę w określonych segmentach organizmu gospodarza i w ten sposób wywierają korzystny wpływ na jego zdrowie.
Wzdęć u krów w żadnym razie nie należy bagatelizować, w skrajnych przypadkach mogą bowiem doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Przekonaj się, co może spowodować chorobę i poznaj sprawdzone praktyki leczenia chorych zwierząt.
Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Mogą one pochodzić z różnych źródeł – w tym od zwierząt gospodarskich. Znajomość dobrych i bezpiecznych praktyk pozwala zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z ich obsługą. Dlatego w tym artykule przedstawiamy sposoby postępowania ze zwierzętami gospodarskimi, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom.
Pracy w gospodarstwie towarzyszą zagrożenia pochodzące z różnych źródeł. Jednym z nich są zwierzęta gospodarskie oraz czynności związane z ich obsługą. Aby zminimalizować zagrożenie związane z obsługą zwierząt, trzeba przestrzegać zasad bezpiecznej pracy. Są one usystematyzowane w rozporządzeniu. Co ważne, już 6 marca 2018 r. przepisy dotyczące bhp przy obsłudze zwierząt znacząco się zmienią. Przekonajmy się, jakie to będą zmiany.
Jest już znane od dawna zapowiadane nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Co się zmieni, jakie będą nowe obowiązki hodowców i czego będą dotyczyły? Dowiesz się z tego artykułu.
Trwają konsultacje publiczne nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Swoim zakresem będzie obejmowało dotychczas nieuwzględnioną w przepisach hodowlę zwierząt futerkowych, jeleniowatych oraz strusi. Ureguluje też kwestie bezpieczeństwa pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród oraz zwierzęta uznane za niebezpieczne. Dzięki temu obsługa zwierząt ma być bezpieczniejsza.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.