Jedną z najbardziej wartościowych pasz stosowanych w żywieniu krów wysokomlecznych jest kiszonka z kukurydzy. Nie ma innej rośliny dostarczającej tak dużych ilości energii koniecznej do produkcji mleka. Chociaż kukurydza dobrze się zakisza, to uzyskiwane z niej kiszonki nie zawsze są najlepszej jakości. Przyczyną są błędy popełniane podczas zbioru i kiszenia. O tym, jak ich unikać, dowiesz się z poniższej porady.
Papryka (Capsicum annuum L.) to roślina jednoroczna. Jej okres wegetacji, w zależności od warunków uprawy i cech odmianowych, trwa od 150 do 180 dni. Owoce są bardzo bogate w witaminy, gromadzą też związki mineralne, głównie żelaza, wapnia, magnezu i potasu. Nic dziwnego, że są warzywem cieszącym się sporym zainteresowaniem konsumentów. Dlatego wielu rolników decyduje się na jej siew. Ale papryka ma wysokie wymagania środowiskowe i termiczne. Jak się zatem przygotować do uprawy?
Szparagarnia jako uprawa wieloletnia nie jest elementem płodozmianu. Plantatora powinno interesować jedynie to, co rosło na polu wcześniej, tak by wyeliminować zagrożenie chorobami. Nie powinno to być pole po szparagach, natomiast dobrze jest, jeśli rosły tam wcześniej zboża, a bezpośrednio przed założeniem szparagarni marchew, burak albo lucerna lub koniczyna. Natomiast po szparagach pole warto przeznaczyć pod uprawę sadu, zwłaszcza wiśniowego albo pod plantację borówki amerykańskiej. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Cykoria sałatowa (Cichorium intybus var. foliosum) jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku uprawy roślina wytwarza duże korzenie spichrzowe, a w drugim – pędy kwiatostanowe. Częścią użytkową cykorii są wybielone główki, które uzyskuje się w wyniku pędzenia korzeni spichrzowych. Cykoria jest rośliną o znacznej skłonności do pośpiechowatości. W warunkach chłodnej wiosny i przy wczesnych terminach wysiewu dochodzi czasami do wytworzenia znacznej liczby pośpiechów.
Oberżyna (Solanum melongena L.) pochodzi z Dalekiego Wschodu (Indie, Chiny), gdzie w warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią o dużym znaczeniu gospodarczym. W Europie największymi producentami i konsumentami oberżyny są Włochy, Francja i Bułgaria. W Polsce była już znana pod koniec XVIII wieku, chociaż początkowo była rośliną ozdobną, dopiero później – jadalną. W artykule przeczytasz m.in. o wymaganiach klimatyczno-glebowych i uprawowych bakłażana.
Powierzchnia uprawy czereśni w Polsce wynosi ponad 11 tys. ha, a zbiory owoców to ok. 40 tys. ton rocznie. O powodzeniu uprawy tego gatunku decyduje kilka czynników. W artykule opisano wybrane, najczęściej spotykane w uprawie odmiany czereśni w kolejności od najwcześniej do najpóźniej dojrzewających.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.