Nie wszyscy mają świadomość, że umowę kontraktacji trzeba zawrzeć na piśmie. Co prawda rolnik jako dostawca niema obowiązku podpisywania takiej umowy, ponieważ ryzyko kary ponosi pośrednik lub nabywca, jeżeli jest przedsiębiorcą. Jednak z różnych przyczyn również hodowcy może zależeć na pisemnym kontrakcie. Przekonajmy się, co może zrobić hodowca, jeśli kontrahent nie chce zawrzeć umowy na piśmie.
Rolnicy, którzy sprzedają płody ze swoich gospodarstw często zawierają umowy kontraktacji. Można się spodziewać, że takich umów będziemy zawierać coraz więcej. Jak zawrzeć korzystną dla siebie umowę? Na jakie zapisy zwracać szczególną uwagę, aby nie stracić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Umowa kontraktacji to kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Umowa kontraktacji to kluczowy kontrakt, w praktyce najczęściej zawierany przez podmioty rynku produkcji rolnej. Kontraktacja wzmacnia pozycję rolnika w obrocie, w szczególności w ten sposób, że umożliwia mu uchylenie się od skutków niewykonania umowy z powodu działania sił przyrody, na które rolnik nie miał wpływu. Jednak nieprzemyślane podpisanie umowy bez znajomości podstawowych zasad kontraktacji może narażać rolnika na poważne straty finansowe. I chociaż drobni rolnicy mają ograniczone możliwości, aby negocjować indywidualne warunki umowne, to zawsze powinni dokładnie zapoznać się z treścią umowy.
Rolnik zawarł ustną umowę sprzedaży płodów rolnych. Po jakimś czasie poprosił o jej potwierdzenie na piśmie, a kontrahent (lokalna masarnia) odmówił. Przekonajmy się, co w tej sytuacji może zrobić rolnik?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.