Usługowy tucz trzody chlewnej, mimo związanych z nim kontrowersji, cieszy się wśród polskich rolników coraz większą popularnością. Wśród wielu różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu takiej działalności, są kwestie podatkowe. Ile wynosi stawka VAT dla tuczu kontraktowego? Jak opodatkować wynagrodzenie dla rolnika? Sprawdź.
Tucz nakładczy (nazywany także tuczem kontraktowym lub farmerskim) polega na tym, że rolnik produkuje trzodę chlewną na podstawie umowy zawartej z innym podmiotem, którym z reguły jest przedsiębiorca zajmujący się przetwórstwem mięsnym. W takim przypadku wspomniany rolnik nie jest właścicielem zwierząt, ponieważ są one własnością zlecającego. Jedynie świadczy na jego rzecz odpłatnie usługę ich chowu. W tym celu zlecający przekazuje mu prosięta, udostępnia technologię chowu, zapewnia paszę, leki, a także profesjonalną opiekę weterynaryjną. Zobowiązuje się także do odbioru tuczników od rolnika.
Na podstawie kontraktu rolnik, który z kolei ponosi pozostałe koszty chowu, np. wyposażenia tuczarni, wody, energii elektrycznej oraz pracy, otrzymuje określoną w umowie cenę za wykonaną usługę. Najczęściej jest ona ustalona z uwzględnieniem każdej wyhodowanej i dostarczonej sztuki żywca lub liczby miejsc tuczowych. Wynagrodzenie to na ogół ulega jednak odpowiedniemu zmniejszeniu w przypadku ponadnormatywnego padania zwierząt, czy zbyt wysokiego wskaźnika zużycia paszy. Kontraktowy tucz zwierząt wywołuje skutki podatkowe.