Spółdzielnie rolników są dobrowolnymi zrzeszeniami, które mają ułatwić ich członkom prowadzenie działalności, a także zbywanie wytwarzanych w jej ramach produktów. Żeby zachęcić producentów rolnych do tworzenia takich podmiotów, ustawodawca przewidział system zachęt finansowych, w tym także podatkowych. Jakich dokładnie?
Zasady tworzenia spółdzielni rolników oraz ich funkcjonowania zostały uregulowane w ustawie z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników. W myśl art. 4 ust. 1 tej ustawy spółdzielnia rolników jest dobrowolnym zrzeszeniem wskazanych w niej osób fizycznych lub prawnych, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
Kto może być członkiem spółdzielni rolników
Członkostwo w takich jednostkach przysługuje przede wszystkim rolnikom, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej – którzy są producentami produktów rolnych lub grup tych produktów bądź prowadząc chów lub hodowlę ryb.'
Na gruncie ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 tej ustawy (tj. sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1).
Spółdzielnie rolników mogą korzystać z przywilejów podatkowych.