służebność gruntowa

Czy muszę się zgodzić na zajęcie gruntu pod gazociąg

Czy muszę się zgodzić na zajęcie gruntu pod gazociąg

PYTANIE CZYTELNIKA: Wojewoda wydał decyzję na rzecz budowy drogi krajowej. Dodatkowo na mojej ziemi ma przebiegać gazociąg. Zabrano mi ponad 1 ha ziemi. Czy mogę się nie zgodzić na zajęcie gruntu pod gazociąg? Czy jeśli zajmą ziemię to dostanę odszkodowanie?

Realizacja przyjętej polityki energetycznej kraju i dalszy rozwój infrastruktury drogowej skutkowały wprowadzeniem przepisów szczególnych dotyczących inwestycji w tym zakresie. W przypadku budowy drogi krajowej na działce Czytelnika procedura wywłaszczenia jest zasadniczo jednolita. Natomiast kwestia budowy gazociągu jest bardziej złożona i zależy od funkcji gruntu na danym odcinku gazociągu.

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi

Proces realizacji inwestycji drogowej rozpoczyna się od złożenia wniosku przez zarządcę drogi i konsultacji społecznych, w tym dotyczących przebiegu drogi. Na tym etapie możliwe jest podejmowanie starań o zmianę przebiegu drogi i nieobjęcie inwestycją drogową gruntu rolnika. Następnie wojewoda wydaje decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W treści tej decyzji są określone grunty, które podlegają wywłaszczeniu. Od decyzji możliwe jest złożenie odwołania w terminie 14 dni od doręczenia lub obwieszczenia decyzji, co mogłoby ewentualnie pozwolić na sprzeciw wobec wywłaszczenia gruntu. Jeżeli nie złożono odwołania to z zasady uchylenie decyzji nie będzie już możliwe.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie odszkodowanie za zajęcie ziemi pod budowę gazociągu?
  • Czy skorzystać z oferty porozumienia co do wysokości odszkodowania za zajęcie gruntu pod gazociąg?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma