Fachowe doradztwo z zakresu prawa, upraw i hodowli
W związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia Komisji (UE) nr 2017/2229 z 7 grudnia 2017 r. zmieniającego załącznik I do dyrektywy 2002/32/WE w odniesieniu do maksymalnych zawartości ołowiu, rtęci, melaminy i dekokwinatu, konieczne stało się dostosowanie polskich przepisów do tych zmian. Stąd zmiany w rozporządzeniu w sprawie zawartości substancji niepożądanych w paszach. Co się zmieni? Czy pasze będą bezpieczniejsze?
Niepokój wśród hodowców budzą projektowane przepisy dotyczące wykorzystania roślin wysokobiałkowych w paszach. Z jednej strony propozycje wydają się atrakcyjne – wsparłyby produkcję polskich pasz i uniezależniłyby nas od GMO, z drugiej zaś – skutkowałyby wzrostem cen pasz i tym samym – zwiększeniem kosztów produkcji. Przekonajmy się, czy w najbliższym czasie rzeczywiście mamy się czego obawiać.
Bobowate drobnonasienne należą do cennych roślin pastewnych dostarczających wysokobiałkowej paszy objętościowej dla przeżuwaczy. Mogą być również źródłem wielu aminokwasów i witamin oraz karotenu dla innych zwierząt.
Udział roślin pastewnych w strukturze zasiewów oraz dobór gatunków dostarczających określonego surowca paszowego wynikają z potrzeb produkcji zwierzęcej. Wybór gatunków roślin zależy także od warunków siedliskowych i wyposażenia technicznego gospodarstw. Dla różnych gatunków i grup zwierząt wykorzystuje się całą produkcję pasz objętościowych uzyskiwanych na trwałych użytkach zielonych i gruntach ornych.
Ułatwienia dla przedsiębiorców i konsumentów poszkodowanych przez kartele stosujące nieuczciwą konkurencję. Takie zmiany w przepisach przyjął rząd 28 lutego 2017 r. Przyjęte zmiany są ważne również dla rolników.
Produkcja zwierzęca związana z chowem przeżuwaczy (bydło, owce, kozy) i konie wymaga zapewnienia zwierzętom przede wszystkim pasz objętościowych. Te pasze można pozyskiwać z trwałych użytków zielonych i dodatkowo z upraw na gruntach ornych.
Ponieważ z użytkowaniem ziemi przeznaczonej pod produkcję pasz jest bardzo silnie związany chów bydła mlecznego, warto doskonalić efektywną organizację produkcji pasz dla bydła mlecznego, wyrażonej wielkością i produkcyjnością ziemi przeznaczonej pod tę produkcję. Dlatego warto wiedzieć, jak się określa taką produkcyjność i poznać wyniki badań w tym zakresie.
W Polsce od 2000 r. nastąpił dynamiczny wzrost powierzchni uprawy kukurydzy. Gatunek ten można uprawiać zarówno w integrowanym, jak i ekologicznym systemie produkcji. Warto podkreślić konieczność rozwoju różnych systemów produkcji oraz ich oddziaływań środowiskowych. Sprawdźmy, dlaczego.
© agrodoradca24.pl