Stosowanie środków ochrony roślin na polach uprawnych jest kluczowym elementem nowoczesnego rolnictwa, który musi być prowadzony zgodnie z określonymi zasadami, aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska. Zasady stosowania, przechowywania oraz zgłaszania oprysków reguluje przede wszystkim ustawa o środkach ochrony roślin oraz akty wykonawcze do niej. W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady stosowania środków ochrony roślin, które powinien znać każdy rolnik
Nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, w tym pobieranie próbek do badania pozostałości środków ochrony roślin, sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przed przystąpieniem do oprysków warto zastosować się do kilku zasad opisanych w tym artykule.
Identyfikacja problemów i wybór środków ochrony roślin
Rozpoznanie zagrożeń: Przed użyciem jakiegokolwiek środka ochrony roślin, rolnik powinien dokładnie zidentyfikować choroby, szkodniki lub chwasty, które stanowią zagrożenie dla upraw.
Dobór odpowiedniego środka: Na podstawie identyfikacji, należy wybrać środek ochrony roślin najbardziej odpowiedni do zwalczania konkretnego zagrożenia, uwzględniając jego skuteczność i minimalizowanie ryzyka dla środowiska.