Od 12 czerwca do 14 lipca 2023 r. można składać wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów. Dokumenty przyjmują biura powiatowe ARiMR. Pomoc jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r.
W związku z koniecznością aktualizacji programu azotanowego rząd wprowadził m.in. zmiany dotyczące zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia azotem. Co się dokładnie zmienia? Jakie dawki azotu będzie można stosować? Sprawdź szczegóły dotyczące najnowszych zasad nawożenia azotem.
Nawozy mają najwyższą plonotwórczą efektywność spośród wszystkich czynników wpływających na intensyfikację produkcji rolnej. W Polsce wynosi ona od 30 do 60% całości przyrostu plonów roślin. Żeby rośliny dobrze rosły, trzeba nawozić glebę. Nawożenie najlepiej przeprowadzić wiosną. Do wyboru mamy m.in. nawozy mineralne, nawozy organiczne, nawozy zielone. Które wybrać? W tym artykule podpowiadamy jak stosować płynne nawozy.
Środki chemiczne przeznaczone do ochrony roślin w żadnym razie nie chronią osoby, która je stosuje. Najczęściej są to substancje toksyczne. To powoduje, że przy pracy z nimi powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa. W tym artykule przypominamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, używając oprysków lub nawozów.
Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych roślin, decydujących o ich wzroście, rozwoju i plonowaniu. Ilości potasu pobieranego przez rośliny są podobne, a nawet większe niż azotu. Potas uczestniczy i jest niezastąpiony w wielu procesach życiowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawożenie środkami zawierającymi potas.
Mimo trudnych warunków makroekonomicznych ANWIL podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu jest wykorzystywany m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. Niestety, ale cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. w konsekwencji rekordowo wysokich cen gazu ziemnego częściowo ograniczyły pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych. To już kolejny zakład Grupy, który w ostatnich dniach wydał taki komunikat.
Bardzo dobra wiadomość dla polskich rolników. Jak poinformował komisarz Janusz Wojciechowski na Twitterze: – Polska jako pierwsza złożyła wniosek w ramach tzw. pomocy wojennej i jako pierwszy i dotychczas jedyny kraj UE uzyskała zgodę KE na rekordowo duży program dopłat do nawozów o wartości prawie 4 mld zł. Ile dostanie polski rolnik?
Poferment jako pozostałość po procesie przetwarzania w biogaz może być wprowadzony do obrotu i używany jako nawóz organiczny. Jego stosowanie na polach wymaga wcześniejszego uzyskania decyzji właściwego ministra rolnictwa oraz dodatkowo opracowania planu nawożenia. Dowiedz się, jak dokumenty są niezbędne, by móc wykorzystywać masę pofermentacyjną jako nawóz organiczny.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.