Jeśli jesteś właścicielem działki, przez którą przebiega linia napowietrzna, warto rozważyć jej zamianę na linię kablową. Skablowanie linii energetycznej to proces polegający na zastąpieniu linii napowietrznej kablową, umieszczoną pod powierzchnią ziemi. To coraz częściej wybierane rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa, estetyki i planowanej zabudowy. Dowiedz się, jak przeprowadzić ten proces zgodnie z przepisami i jakie masz możliwości jako właściciel nieruchomości.
Jakie masz prawa jako właściciel działki z linią napowietrzną?
Właściciel działki może wystąpić do operatora sieci energetycznej z pisemnym wnioskiem o skablowanie linii energetycznej. Taki wniosek powinien zawierać:
uzasadnienie faktyczne i techniczne,
deklarację współfinansowania inwestycji,
argumentację dotyczącą bezpieczeństwa i estetyki,
ewentualne opinie techniczne (np. zły stan techniczny linii).
Warto rozważyć zbiorowy wniosek z innymi właścicielami sąsiednich działek, co może zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Odległość od linii energetycznych to jedna z bardziej istotnych kwestii w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie. Warto się jednak dobrze zastanowić nad nim. Szczególnie, kiedy planujesz budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.
Mając plan zagospodarowania terenu lub decyzję o warunkach zabudowy, na mapce, oprócz granicy działki i innych istotnych wskazań, warto zwrócić uwagę na linie wyznaczające strefy ochronne przebiegające wokół uciążliwych obiektów, do których z całą pewnością zaliczamy linie napowietrzne.
Odległość budynku od linii napowietrznych wysokiego napięcia zależy przede wszystkim od tego, pod jakim napięciem są przewody. Zgodnie z normami PN-75-E-05100-1:1998, PN-EN-50341-1 oraz PN-EN-50423-1 przyjmuje się, że: