Zaburzenia w rozrodzie krów mlecznych to istotny czynnik obniżający opłacalność produkcji. Odpowiednie żywienie ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego rozrodu bydła wysokomlecznego. Prawidłowa organizacja żywienia oraz odpowiedni system kontroli ewentualnych błędów w dawce pokarmowej może przyczynić się do znaczącej poprawy wykrywalności rui.
Wzdęć u krów w żadnym razie nie należy bagatelizować, w skrajnych przypadkach mogą bowiem doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Przekonaj się, co może spowodować chorobę i poznaj sprawdzone praktyki leczenia chorych zwierząt.
Zapalenie wymienia (mastitis) jest jedną z najczęstszych i najkosztowniejszych chorób bydła, z którymi borykają się rolnicy. Stan zapalny gruczołu mlekowego spowodowany jest najczęściej przez bakterie. Eksperci podają, że corocznie na to schorzenie zapada od 20% do 50% krów na całym świecie. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli nasza krowa zapadnie na tę chorobę, szczególnie jak postępować z mlekiem od leczonej krowy.
W normalnych warunkach fizjologicznych proces porodu kończy odejście błon płodowych (łożyska), co zapoczątkowuje zwijanie się macicy i rozpoczyna powrót samicy do stanu przedciążowego. Niestety, nie zawsze tak jest. Do najczęstszych schorzeń okresu poporodowego bydła należą choroby związane z zatrzymaniem błon płodowych, wszelkiego rodzaju zakażenia i zatrucia poporodowe oraz zaburzenia wynikające z niedoboru składników odżywczych, soli mineralnych, witamin lub hormonów, stanowiące przyczynę różnego rodzaju niedowładów i porażeń. Szybkie rozpoznanie nieprawidłowości pozwala na leczenie zwierzęcia z dobrym skutkiem, niestety porażenia poporodowe o ciężkim przebiegu mogą zakończyć się śmiercią chorej sztuki.
Kwasica, inaczej niestrawność kwaśna, to jedno z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych dotykających bydła mlecznego. Schorzenie przebiega z obniżeniem pH treści żwacza (prawidłowy fizjologiczny odczyn to 6,2–6,8) oraz objawami zatrucia. Kwasica żwacza stanowi poważny problem ekonomiczny dla hodowców bydła mlecznego na całym świecie. W Polsce schorzenia metaboliczne krów wciąż stanowią wyzwanie dla rolników, gdyż ich udział wśród ogółu schorzeń zwierząt przeżuwających wynosi ponad 60%.
PYTANIE: Zwróciłem uwagę, że ostatnio niektóre zwierzęta w moim stadzie mają opuchnięte stawy. Jaka może być tego przyczyna? Krowy na pewno nie zostały uderzone ani przeze mnie, ani żadnego z pracowników, nie były też transportowane, aby mogły się uderzyć np. w trakcie przewozu.
Kolczyki dla zwierząt, w tym dla bydła, stanowią podstawę Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ). System ten został stworzony głównie po to, aby łatwo było ustalić miejsce pobytu, stwierdzić pochodzenie i prześledzić historię każdego zwierzęcia w kraju. Za prawidłowe funkcjonowanie systemu IRZ odpowiedzialna jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która przydziela pulę numerów kolczyków dla indywidualnego stada. Co zrobić w sytuacji, gdy krowa zgubiła kolczyk?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.