kontrola PIP

Kontrola PIP w gospodarstwie rolnym

Co inspekcja pracy może sprawdzać w gospodarstwie rolnym

Kontrola przeprowadzana przez inspektora pracy w gospodarstwie rolnym nie może być wykonana w dowolny sposób. Inspektor PIP działa na podstawie przepisów, które regulują działania kontrolne. Ważne jest, aby poznać zasady obowiązujące podczas takiej kontroli, uprawnienia inspektora pracy oraz twoje obowiązki w tej sytuacji. Posiadanie wiedzy na ten temat pozwoli na efektywne i sprawne przeprowadzenie kontroli, minimalizując tym samym ewentualne niedogodności.

Inspektor pracy, będący samodzielnym organem kontroli i nadzoru w zakresie przestrzegania prawa pracy oraz bhp jest związany w zakresie swojego postępowania przepisami ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (ustawa o PIP). Określa ona zasady, jakie obowiązują w czasie kontroli PIP w zakresie praw i obowiązków – zarówno inspektora pracy, jak i kontrolowanego podmiotu. Zasady te mają zastosowanie również gdy kontrola PIP dotyczy rolników i firm, które z gospodarstwami rolnymi współpracują.

Jednak ustawa o PIP nie reguluje wszystkich kwestii, jakie wiążą się z postępowaniem kontrolnym inspektora pracy. Gdy dane zagadnienie nie jest uregulowane, niezbędne jest odwołanie się do Kodeksu postępowania administracyjnego.

Celem postępowania kontrolnego realizowanego przez inspektorów pracy jest ustalenie, czy rolnik przestrzega:

  • prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także

  • przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz

  • udokumentowanie ustaleń.

Z artykułu dowiesz się:
  • Co oznacza swobodny wstęp i możliwość poruszania się inspektora pracy po gospodarstwie?
  • Czy musisz zapewnić inspektorowi PIP oddzielne pomieszczenie na czas kontroli?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma