Dokładnie rok po ogłoszeniu strategii „od pola do stołu” europejskie stowarzyszenia i organizacje rolnicze wydały wspólny komunikat, w którym przedstawiły swoje wnioski. Zdaniem sygnatariuszy deklaracji trwająca rok intensywna debata na temat nowej polityki tylko spotęgowała obawy. Sprawdź, czego obawiają się europejscy rolnicy.
Zapraszam do lektury najnowszego numeru specjalnego „Agrodoradcy”, w którym omawiamy Europejski Zielony Ład i nową, bardzo ambitną strategię Unii Europejskiej „Od pola do stołu”. Już wcześniej na łamach miesięcznika przedstawialiśmy jej główne założenia, ale nie omawialiśmy do tej pory tej strategii tak kompleksowo.
W Europejskim Zielonym Ładzie wskazano, jak do 2050 roku uczynić Europę pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Plan zawiera nową, zrównoważoną i sprzyjającą włączeniu społecznemu strategię na rzecz wzrostu w celu pobudzenia gospodarki, poprawy zdrowia i jakości życia ludzi, dbania o przyrodę i niepozostawiania nikogo w tyle. Strategia „od pola do stołu” jest kluczowym elementem Zielonego Ładu. Uwzględnia w kompleksowy sposób wyzwania związane ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi i uznaje nierozerwalne związki między zdrowymi ludźmi, zdrowymi społeczeństwami i zdrową planetą. Wszyscy obywatele w UE i poza nią powinni skorzystać na sprawiedliwej transformacji, szczególnie po pandemii COVID-19 i pogorszeniu koniunktury gospodarczej. W jaki sposób?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.