Już 1 marca br. wchodzą w życie korzystne zmiany dla osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą z KRUS. Prezydent właśnie podpisał ustawę. Sprawdź, co się zmienia w emeryturach rolniczych.
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zmiany będą dotyczyć emerytur pomostowych i rolników prowadzących działalność gospodarczą.
Pytanie czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne do 20 ha. Uprawiam głównie owies, pszenżyto, ziemniaki, marchew, buraki. Hoduje kozy i kury nioski. Z uwagi na bardzo małą dochodowość z produkcji produktów rolnych dodatkowo świadczę usługę wynajmu stajni dla innych osób fizycznych posiadających konie na własny użytek. Udostępniam stajnię, boks, padok dla konia wraz z wyżywieniem konia. Nie świadczę opieki weterynaryjnej ani usług kowalskich. Mam 66 lat, składki z KRUS są opłacane przez 25 lat. W maju tego roku chcę przejść na emeryturę rolniczą. Czy w związku z tym muszę przekazać dziecku działalność pozarolniczą (pensjonat dla koni), czy muszę ją zamknąć albo ewentualnie – czy mogę ją dalej prowadzić na emeryturze rolniczej?
Oprócz rozliczanych samodzielnie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej lub danych z PIT-11 wystawianych rolnikowi z tytułu zawieranych umów o pracę czy zlecenie, rolnik mógł z końcem lutego otrzymać informację na druku PIT-11A/PIT-40A o przychodach uzyskanych w 2016 roku z KRUS. Takie kwoty również mogą trafić do rocznej deklaracji podatkowej, jednak rolnik ma w tym zakresie pewną dowolność. W niektórych przypadkach nie musi się bowiem rozliczać z podatków.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.