27 czerwca 2024 r. rusza nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Pula środków wynosi 230 mln zł. Wsparcie będzie finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ponownie udziela nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych producentom świń, którzy utrzymywali te zwierzęta na obszarach ASF. Nabór wniosków o pożyczkę przebiega w trybie ciągłym. Komu przysługuje taka pożyczka ?
Pod koniec sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wprowadziło dodatkowe środki, które mają wpływ na utrzymanie prawidłowej bioasekuracji gospodarstw. Sprawdź, jak wyglądają nowe zasady obowiązujące hodowców.
Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie, i może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli. Rozprzestrzenianie się choroby znacząco wpływa na wydajność sektora rolnego, zarówno ze względu na straty bezpośrednie, jak i pośrednie. W związku z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. zmieniły się zasady bioasekuracji.
Już od 1 czerwca 2020 r. z obowiązku pobierania krwi na 7 dni przed wysyłką świń są zwolnione gospodarstwa, w których zostały zatwierdzone rozszerzone zasady bioasekuracji. Przypominamy najważniejsze z nich.
Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji – zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować, jeżeli na terenie naszego gospodarstwa pojawi się zranione w wyniku odstrzału zwierzę lub nasze zwierzęta będą miały do czynienia z padliną chorego dzika.
Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. rolnicy mogą złożyć wnioski o dofinansowanie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kieruje pomoc do dwóch grup beneficjentów. Pierwsza to rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk trzody chlewnej, a druga to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne. Sprawdź, jakie inwestycje kwalifikują się do objęcia pomocą.
W związku z trwającą i ciągle rozprzestrzeniającą się chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF) rząd podejmuje kolejne kroki mające na celu ulżenie producentom żywca wieprzowego. Co ma się zmienić w najbliższym czasie?
Od 4 sierpnia 2017 r. obowiązują przepisy znoszące okres ochronny dla dorosłych samic dzików, tzw. loch, i umożliwiające polowania na wszystkie dziki bez względu na płeć i wiek przez cały rok. Przekonajmy się, jak wprowadzone przepisy mogą wpłynąć na walkę z ASF w Polsce.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.