arimr

AdobeStock_488615311

Jak długo ARiMR może prowadzić postępowanie w sprawie przyznania płatności

PYTANIE CZYTELNIKA: W 2021 roku złożyłem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wniosek w ramach przysługujących mi płatności. W grudniu 2021 roku organ ARiMR zarzucił mi sztuczny podział gospodarstwa rolnego. Złożyłem wyjaśnienia, jednak organ prowadził sprawę bardzo długo, co wstrzymywało wypłatę środków na utrzymanie gospodarstwa. Ostatecznie decyzja o przyznaniu płatności została wydana. Jednak we wrześniu 2022 roku organ wydał decyzję o wstrzymaniu wypłaty środków z uwagi na niezgodność podanych powierzchni. Poprosiłem wówczas o przeprowadzenie kontroli, która trwała od listopada 2022 roku do lutego 2023 roku. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości. Dopiero w kwietniu 2023 roku otrzymałem ostateczną decyzję w kwestii należnych płatności za 2021 rok. Do dzisiaj kwota za 2021 rok nie została mi wypłacona. Oczekuję teraz na rozpatrzenie sprawy o należne płatności za 2022 rok. ARiMR prowadzi postępowanie bardzo długo. Co miesiąc otrzymuję zawiadomienie o dalszym prowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Czy ARiMR może tak długo prowadzić postępowania w sprawie przyznania płatności? Jak mogę zareagować na sposób prowadzenia postępowania przez ten organ? Czy jest określony termin na wypłatę kwoty przyznanej w ramach płatności?

System dotacji dla rolników wprowadza wiele form dopłat i płatności, dla których przewidziane są różne kryteria i procedury. Z opisanego stanu faktycznego trudno jednoznacznie ustalić, jakie płatności przysługują czytelnikowi, co w konsekwencji może wpływać na termin ich wypłaty, a także procedurę przyznania dotacji. Dla dokładnej weryfikacji należnych płatności niezbędne jest zapoznanie się z treścią dokumentów wydanych w sprawie. Niezależnie jednak od tego, Czytelnikowi jako stronie postępowania przysługują pewne środki prawne, które może wykorzystać w celu przyspieszenia wydania decyzji w jego sprawie.

Należy w tym miejscu nadmienić, że sprawa dotyczy środków za lata 2021 i 2022, które objęte były uprzednio obowiązującym planem wspólnotowym polityki rolnej. Należy zatem w sprawie powoływać się na nieobowiązujące zasadniczo od 2023 roku akty wspólnotowe i ustawy krajowe.

Terminy prowadzenia spraw przez ARiMR

Organy ARiMR, prowadząc postępowanie w sprawie przyznania płatności, są obowiązane dążyć do jak najszybszego rozpoznania sprawy. Brak jest jednak określonych terminów, w których organ jest bezwzględnie obowiązany do wydania decyzji. W ramach płatności bezpośrednich przewidywały jedynie, że jeśli organ nie wyda decyzji do 1 marca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności to organ informuje o przyczynach zwłoki i nowym terminie załatwienia sprawy. Wskazany przez organ termin nie musi być jednak ostateczny, czego też doświadcza czytelnik. Jeśli organ nie wyda decyzji w nowym terminie, to jest obowiązany ponownie poinformować o przyczynach zwłoki i wskazać nowy termin załatwienia sprawy.

Z artykułu dowiesz się:
  • Kiedy wysłać ponaglenie do ARiMR?
  • Czy można żądać od ARiMR odszkodowania za straty?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma