• WSZYSTKIE
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Czy muszę się zgodzić na zajęcie gruntu pod gazociąg

    PYTANIE CZYTELNIKA: W czerwcu wojewoda wydał decyzję na rzecz budowy drogi krajowej. Dodatkowo na mojej ziemi ma przebiegać gazociąg. Zabrano mi ponad 1 ha ziemi. Czy mogę się nie zgodzić na zajęcie gruntu pod gazociąg? Czy jeśli zajmą ziemię to dostanę odszkodowanie?

Artykuły

  • Kard – roślina warzywna o specyficznym smaku

    Kard ( Cynara cardunculus L.) to roślina bardzo blisko spokrewniona z karczochem. To gatunek należący do rodziny astrowatych ( Asteraceae ) pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego. Nazywany jest często ostem jadalnym, karczochem hiszpańskim bądź ostowym. W naszej kuchni ma niewielkie znaczenie i jest traktowane bardziej jako warzywo zapomniane. Dania z kardem uważane są za wykwintne. Ich przygotowanie zajmuje jednak dużo czasu. To nie jest warzywo „dla każdego”. Ze względu na dość trudną uprawę i specyficzny smak traktuje się go jako warzywo dla smakoszy. Jednak warto pokusić się o jego uprawę, aby sprawdzić czy ogonki liściowe trafią w nasz smak. Nawet jeśli potrawy z karda nas nie urzekną, warzywo wciąż będzie cennym i leczniczym dodatkiem do diety.
  • 7 interwencji pszczelarskich – czas coraz mniej

    Już tylko do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół mogą składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Dokumenty można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
  • Rośliny zimozielone ozdobą nie tylko styczniowego ogrodu

    Zima w naszym ogrodzie nie oznacza nudy ani braku relaksu. Szczególnie w grudniu i styczniu staramy się ozdobić dom pięknymi dekoracjami. Szczęśliwcy posiadający własne ogrody również tutaj tworzą nastrojowe aranżacje. Dobierając odpowiednie zimozielone rośliny sprawimy, że same w sobie stworzą magiczny i niepowtarzalny, pełen różnorodnych odcieni urokliwy zakątek. Jakie rośliny zimozielone warto zakupić do ogrodu? O jakich zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać, aby rośliny zimozielone cieszyły nas przez wiele lat swoim wyglądem? Spróbuję podsunąć kilka pomysłów oraz podpowiedzieć, o jakich zabiegach nie można zapomnieć.
  • Już wkrótce nowy sposób oznakowania miodu

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało przepisy, które wprowadzają zmiany w rozporządzeniu dotyczącym znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Miód ma być znaczony informacją o miejscu pochodzenia. Co jest powodem tych zmian?
  • Wezwanie do zapłaty, czyli pierwszy etap dochodzenia należności

    Jeżeli dłużnik spóźnia się zapłatą w oznaczonym terminie, np. oznaczonym w fakturze lub umowie, wtedy należy „przypomnieć” takiemu dłużnikowi o konieczności zapłaty. Tej czynności można dokonać w formie wezwania do zapłaty, czyli oświadczenia o konieczności zapłaty skierowanego do dłużnika. W jakiej formie wzywać do zapłaty?
  • Czy na swoich gruntach mogę zakazać polowań

    Pytanie Czytelnika: Ostatnio znowu zrobiło się głośno o polowaniach, a także o wypadkach śmiertelnych w trakcie odstrzału. Czy na swoich gruntach mogę zakazać polowań?
  • Zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej przedłużone

    Resort finansów przygotował nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przewiduje ono, że zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie przedłużony na 2024 rok. Wielkości sprzedaży (20.000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak również dla rozpoczynających działalność gospodarczą) będzie utrzymana na dotychczasowym poziomie.
  • Korzyści finansowe z budowy biogazowni rolniczych

    Za korzystaniem z rolniczych biogazowni przemawiają nie tylko argumenty związane z ochroną środowiska naturalnego, ale również rachunek ekonomiczny – zwłaszcza w czasach rosnących cen energii. Dostrzegł to ustawodawca, który wdrożył rozwiązania prawne premiujące budowę i korzystanie z tego rodzaju obiektów przez rolników. Sprawdź szczegóły.
  • Wady o podłożu genetycznym u świń

    Jednym z głównych czynników, które warunkują wartość hodowlaną i użytkową zwierząt jest ich genotyp. Stąd też od wielu lat prowadzone są analizy mające na celu poznanie genetycznego podłoża określonych cech. Informacje dotyczące genów i ich udział w cechach fenotypowych mają istotny wpływ na uzyskany postęp hodowlany, a tym samym na opłacalność hodowli świń. W artykule omówiono cztery najczęściej zgłaszane wady i wynikające z nich problemy zdrowotne u świń.
  • Zagrożenia boreliozą w gospodarstwie rolnym – kleszcze nie zimują

    Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z niezwykle zróżnicowanymi zagrożeniami. Wynika to ze specyfiki pracy, w ramach której rolnik wykonuje zadania, które w innych sytuacjach można przypisać do kliku stanowisk pracy. Ponad wszelką wątpliwość do istotnych zagrożeń związanych z pracą w gospodarstwie należy zaliczyć boreliozę, której w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować.

DOSTĘP TESTOWY

0/48h

Po 2 dniach dostęp automatycznie wygasa

Aktualnie przeglądasz

Styczeń 2024 - Nr 92
okladka ARK92

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma