• WSZYSTKIE
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Prawidłowa organizacja rozrodu świń

    Prawidłowo zaplanowany i dobrze zorganizowany rozród świń wpływa na kolejne etapy cyklu produkcyjnego, a przez to warunkuje efektywność produkcji. Dlatego też, jedną z najważniejszych umiejętności, jakie hodowca powinien zdobyć jest prawidłowe określenie cyklu reprodukcyjnego w jego stadzie. Rozpoznanie faz w cyklu płciowym pozwala na optymalny czas inseminacji i gwarantuje sukces w rozrodzie.

Artykuły

  • Śliwa domowa – odmiany do sadów ekologicznych

    Większość uprawianych w Europie odmian śliw należy do gatunku śliwa domowa ( Prunus domestica L.). Drzewa tego gatunku dość wcześnie wchodzą w okres owocowania i większość z nich plonuje dobrze i regularnie, dlatego są powszechnie uprawiane w naszym kraju w sadach produkcyjnych, jak i na działkach. Sadząc drzewka śliw, warto jednak unikać zagłębień terenu i miejsc, gdzie długo utrzymuje się mgła, gdyż takie warunki sprzyjają przemarzaniu drzew, pąków kwiatowych i kwiatów. Jakie cechy powinny mieć odmiany wybierane do sadów ekologicznych?
  • Dynia – uprawa, pielęgnacja, ochrona przed chorobami

    Zainteresowanie uprawą dyni oraz jej popularność wzrasta z roku na rok. Dzięki rozpowszechnianiu jej cennych właściwości odżywczych znajduje coraz większe zastosowanie w kuchni i przemyśle. Jest ona zaliczana do zdrowej żywności. Poza wartościami biologicznymi i odżywczymi dynia posiada takie zalety, jak wysoka plenność, łatwość uprawy i różnorodność użytkowania jej owoców. Na co zwracać szczególną uwagę?
  • Od pola do stołu – przykłady interwencji wspierających rolników w ramach nowej WPR

    Strategia „Od pola do stołu” stanowi szerszy plan Komisji Europejskiej, obejmujący m.in. zwiększenie podaży niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zmniejszenie jej strat oraz przeciwdziałanie jej fałszowaniu w łańcuchu dostaw. Nowa Wspólna Polityka Rolna na lata 2023–2027 (WPR) zapewnia realizację tej strategii poprzez między innymi wdrożenie schematów pomocowych dla rolników. W artykule omawiamy dwa przykładowe schematy pomocowe. Sprawdź, na jakich warunkach otrzymasz wsparcie.
  • Kiwi, Aktinidia – uprawa, właściwości i zastosowanie

    Tym razem opowiem o roślinie, która towarzyszy mi prawie trzydzieści lat. W moim ogrodzie zawsze znajdowały miejsce różne nowości, ogrodnicze rarytasy. Tak było również z kiwi. Właściwie nie umiem wskazać momentu, kiedy jest najpiękniejsza. Wiosną zachwyca mnóstwem delikatnych, przepięknie pachnących kwiatów, później smakiem owoców dojrzewających jesienią. Jesienią zachwyca również pięknem przebarwiających się na żółto liści. Podziwiam w niej to, jak wspaniale łączy w sobie siłę przetrwania i odporność na choroby oraz jej delikatność. Jak uprawiać kiwi w przydomowym ogrodzie?
  • Czy można podzielić grunt, kiedy wspólnik nam szkodzi

    PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem udziałowcem w polu, jednocześnie opłacam składki KRUS. Drugi wspólnik złośliwie blokuje mi korzystanie z mojego udziału. Czy jest jakaś prawna możliwość podziału gruntu, abym mogła jako samotna matka rolniczka zarabiać pieniądze na roślinności? Trzeba wziąć pod uwagę, że udziałowiec w gruncie nie współpracuje.
  • Bezpieczne użytkowanie maszyn rolniczych – kontrola inspekcji pracy

    Prace realizowane w podmiotach działających w rolnictwie wiążą się z szerokim spektrum zagrożeń zawodowych. W związku z tym bezpieczeństwo pracy w rolnictwie jest także kontrolowane przez inspektorów pracy. Kontrole dotyczą w szczególności problematyki bezpieczeństwa pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych. Warto wiedzieć, co może być najczęściej kontrolowane. Ale zanim dojdzie do kontroli – lepiej samemu zweryfikować proces pracy za pomocą stosownych list kontrolnych. Wyłapane w ten sposób nieprawidłowości zminimalizują ewentualne skutki kontroli inspektora pracy.
  • Stawka 0% na produkty nawozowe przedłużona

    Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie nowelizujące przepisy w celu utrzymania stawki 0% VAT dla niektórych produktów nawozowych. Zmiany mają związek z nowymi regulacjami unijnymi, a ich efektem jest przedłużenie stosowania tarczy antyinflacyjnej 2.0., jeśli chodzi o tę kategorię towarów.
  • Będą nowe zasady udzielania płatności na rolnictwo ekologiczne

    W nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2023–2027 (WPR) znajdzie się kontynuacja płatności na rolnictwo ekologiczne. Ale już dzisiaj rolnik może sprawdzić, jakie płatności będą mu potencjalnie przysługiwały. W artykule znajdziesz omówienie planów dotyczących płatności w nowym okresie rozliczeniowym. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać wsparcie?
  • Jakie przywileje ma rolnik ryczałtowy na gruncie przepisów o VAT

    Ze względu na specyfikę działalności rolniczej, zajmujące się nią podmioty mogą korzystać z różnych preferencji o charakterze podatkowym. Dotyczy to również tzw. rolników ryczałtowych, o których mowa w przepisach o VAT. Ustawodawca nie tylko przewidział dla nich zwolnienia od podatku, ale również uwolnił ich od wielu obowiązków dokumentacyjnych. W jakich okolicznościach?
  • Wyższe kary za zanieczyszczenie środowiska

    Już od 1 września 2022 r. obowiązuje ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Celem ustawy jest zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Przypominamy jej główne założenia.

DOSTĘP TESTOWY

0/48h

Po 2 dniach dostęp automatycznie wygasa

Aktualnie przeglądasz

Październik 2022 - Nr 77
okladka ark77

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma