Przędziorki to roztocza wyglądające jak maleńkie pajączki. W Polsce występuje kilka ich gatunków: przędziorek chmielowiec, przędziorek owocowiec i przędziorek głogowiec. Wiosną potrafią być bardzo uciążliwym szkodnikiem upraw.
W ostatnich latach istotne zagrożenie ekonomiczne, będące skutkiem żerowania przędziorków w sadach owocowych jest już raczej sporadyczne i ewentualnie lokalne. W większości obserwowanych przypadków szkodnik ten występuje miejscowo w danym sadzie, nie powoduje przy tym zauważalnych szkód. Taka sytuacja jest spowodowana stosowaniem wczesną wiosną produktów na bazie olejów oraz prawdopodobnie biologią samego szkodnika. Przez lata występował on masowo, a ostatnio ustępuje miejsca innym agrofagom żerującym w tej samej niszy. Niestety, w ostatnim czasie zdarzają się jednak takie sady, w których przędziorki stanowią duży problem. Jak sobie wtedy z nim radzić?
W poprzednim numerze rozpoczęliśmy cykl dotyczący wiosennej ochrony sadów. Omówiliśmy preparaty do walki ze szkodnikami. Zwracaliśmy uwagę, że wczesne zwalczanie większości gatunków szkodników, m.in. mszyc, przędziorków, zwójek liściowych czy miodówek, powoduje znacznie mniejszą ich populację w dalszej części sezonu. W tym artykule omawiamy sposoby zwalczania przędziorków.
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.