Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”. Rolnicy mogą zatem wystąpić o dotację lub pożyczkę w związku z inwestycjami w odnawialne źródła energii, takie jak np. instalacja paneli fotowoltaicznych. Jakie obowiązują z asady udzielania pomocy ?
Wdrażanie programu priorytetowego „Energia dla wsi” (dalej: program) ma doprowadzić do wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Wnioski o wsparcie finansowe w ramach tegorocznego naboru można składać od 25 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2023 r., chyba że wcześniej dostępne w ramach programu środki ulegną wyczerpaniu.W przypadku ich wyczerpania przed terminem zakończenia naboru wniosków, NFOSiGW na swojej na stronie internetowej zamieści informację o braku możliwości składania wniosków.
Rolnik jako beneficjent
Wśród podmiotów, które mogą ubiegać się o pomoc w ramach programu znaleźli się również rolnicy, rozumiani jako osoby fizyczne, prawne lub inne jednostki. Rolnik uprawniony do wnioskowania o pomoc musi prowadzić:
gospodarstwo rolne położone w ramach zabudowy zagrodowej (oznaczającej budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu położone na gruntach rolnych i wchodzące w skład gospodarstwa rolnego) lub
dział specjalny produkcji rolnej.
W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE ma służyć prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z OZE, z pomocy może skorzystać tylko rolnik z zarejestrowaną działalnością gospodarczą w tym zakresie.