Mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego, jest chorobą krów mlecznych, która powoduje ogromne straty ekonomiczne. Oprócz oczywistych strat spowodowanych samym leczeniem, należy też wziąć pod uwagę znacznie zmniejszoną ilość mleka. Zapalnie gruczołu mlekowego może dotyczyć prawie wszystkich tkanek wymienia. Wyróżnia się zapalenie miąższowe, śródmiąższowe, zapalenie przewodów mlekonośnych oraz strzyku. Jak wykryć zapalenie wymienia i jak je leczyć?
Pytanie: Mam cielaki (byczki rasy Charolaise, ponad 2 miesiące, waga ok. 115–120 kg). Niechętnie (1–2 garście dziennie) pobierają paszę treściwą (pasza CJ dla cieląt), która jest dostępna cały czas. Oprócz tego podaję im ziarno kukurydzy, ale pobierają je w niewielkich ilościach. Pasza pochodzi z zakupu: najpierw Farmer, potem Golmix Cielak. Cielaki piją trzy razy dziennie po 5 litrów mleka.
W dziedzinie wykrywania ciąży u bydła istnieje obecnie kilka najbardziej popularnych metod. Każda z nich w unikalny sposób potwierdza zapłodnienie. Metody można ze sobą łączyć. Niezmiennie podstawą odpowiedniego zarzadzania rozrodem w stadzie jest jednak systematyczna obserwacja krów przez hodowcę. Jego doświadczenie oraz rzetelność ułatwia wykrywanie ciąży u krów, a ponadto umożliwia szybką interwencję w przypadku podejrzenia nieprawidłowości lub braku spodziewanej ciąży. Istnieje kilka sposobów rozpoznawania ciąży u bydła. Jakie są ich wady i zalety?
Pytanie: Krowa po 1–2 tygodniach od inseminacji zaczęła krwawić. Czy nie jest za wcześnie na poronienie? Jaka może być tego przyczyna?
Pytanie : Jestem młodym rolnikiem. Dopiero zaczynam jako hodowca krów. Obecnie oczekuję wycielenia jednej z krów. W Internecie znalazłem sporo informacji o chorobach związanych z cieleniem, czyli o porażeniu poporodowym i zatrzymaniu łożyska. Czy te choroby są rzeczywiście bardzo niebezpieczne dla cielących się krów?
Programy, które mają pomóc rolnikom w zarządzaniu ich gospodarstwem, szturmem zaczynają wchodzić na polski rynek. W artykule szczególną uwagę poświęcamy programom, które są pomocne w zarządzaniu stadem bydła mlecznego. Wszyscy, którzy są hodowcami krów mlecznych wiedzą, że w gospodarstwie jest bardzo wiele elementów do zarządzania: odpowiednie żywienie, rozród, profilaktyka i leczenie mastitis, inseminacja czy wycielenia. Można by wymieniać jeszcze długo… Które z aplikacji dostępnych na rynku są najbardziej przydatne? Na co zwrócić szczególna uwagę?
© Wiedza i Praktyka
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.